Skitouring na zjazdových tratiach – najčastejšie chyby a ako im predísť
Už je to dávno, čo sme písali o pravidlách skialpinizmu na lyžiarskych svahoch. Postupne sa začína udomácňovať aj presnejšie označenie pre skialpinizmus po zjazdovkách (teda pohyb na lyžiach bez lezeckej zložky), teda skitouring. V slovenčine ešte stále nejde o udomácnený výraz a jediným jeho ekvivalentom by bola lyžiarska turistika, pod ktorou by si asi málo kto z nás predstavil práve „skialpinizmus“.
Skitouring je v kurze
Od doby, kedy sme o zásadách pohybu na svahoch písali prvý raz, ubudlo snehu a značne pribudlo skialpinistov. Tento (ne)pomer si všimli aj prevádzkovatelia slovenských lyžiarskych stredísk a začínajú skialpinistov regulovať. Či je za tým ozajstná starosť o bezpečnosť na lyžiarskom svahu, alebo vidina potenciálneho zárobku, o tom tu polemizovať nechceme. Pravda je, že bez vetra sa ani lístok nepohne, a bohužiaľ, mnoho ľudí, ktorí prepadli aktívnemu využitiu lyží aj na cestu nahor, nedodržuje zásady bezpečnosti.
Mnoho ľudí, ktorí prepadli aktívnemu využitiu lyží aj na cestu nahor, nedodržuje zásady bezpečnosti.
Čiastočne je to pochopiteľné. Osvety nieto, pribudli len tlačové správy o tom, kde sa čo obmedzilo a malé písmenká na žltých tabuliach pri vstupe na zjazdovky. Človek, ktorý prišiel do prírody vypnúť, ozaj vypína a nemyslí na to, na čo by mal.
Chvalabohu, že aspoň za volantom sa to ľudom toľko nestáva. Treba si však uvedomiť, že ak kráčate, či už pešo alebo s lyžami po svahu nahor, a oproti vám sa spúšťa svahom lyžiar čo i len rýchlosťou 30 km/h a navyše tiež s polovypnutou hlavou, vzájomná ostražitosť a dodržiavanie pravidiel je na mieste. Pri potenciálnom strete Vás nechránia ani plechy auta, ani 8 airbagov.
Pravidlá v lyžiarskych strediskách
Vo Vysokých Tatrách spoločnosť TMR reguluje pohyb skialpinistov týmito pravidlami.
V Nízkych Tatrách, spoločnosť TMR reguluje takto. Prikladá mapku a pokyny.
Kompletné pravidlá správania sa skitouristov na lyžiarskom svahu sme uverejnili v tomto článku:
Pravidlá pre výstup zjazdovkou
Tu sa sústredíme na základné bezpečnostné pravidlá počas výstupu po zjazdovej trati:
1. Traverzuje zjazdovku len ak je to naozaj nevyhnutné
Prechádzajte zjazdovkou na druhú stranu len ak je to naozaj nevyhnutné a ak to dovolil prevádzkovateľ lyžiarskej trate.
2. Vystupujte len po okraji zjazdovky
Výstupy uskutočňujte len po kraji zjazdovky (FIS-pravidlo č.7). Akékoľvek stúpanie mimo jej okraja zvyšuje riziko zrážky s lyžiarmi.
3. Vždy kráčajte za sebou
Vždy kráčajte za sebou, nie vedľa seba. Dávajte pozor na premávku na zjazdovke.
4. Oddychujte na kraji zjazdovky
Ak si chcete oddýchnuť, ostaňte na okraji zjazdovky, alebo sa presuňte až za jej okraj tak, aby ste neprekážali turistov idúcim za vami.
5. Venujte zvýšenú pozornosť členitým, neprehľadným alebo technicky náročným úsekom
Obzvlášť dávajte pozor pred vrcholmi („padákmi“), zúženými miestami, na strmých miestach, pri zľadovatenom teréne a pri prechádzaní krížom cez zjazdovku. Neprechádzajte krížom na neprehľadných miestach!
6. Traverzujte len ak je to nevyhnutné
Ak je traverz nevyhnutný, urobte ho čo najrýchlejšie a najkratšou trasou. Traverz šikmo nahor je dlhší ako traverz kolmo cez zjazdovku.
7. Vystupujte zásadne len po jednej strane zjazdovej trate
Výstup uskutočňujte len okrajom zjazdovky, ktorý určil prevádzkovateľ. Ak vystupujú skitouristi oboma krajmi zjazdovky, znižujú priechodnosť trate pre lyžiarov.
8. Pozor na lavíny
Majte na pamäti, že aj na zjazdovej trati viete byť vystvavení nebezpečenstvám, ktoré so sebou hory prinášajú. Nevykonávajte skitouring v lokalitách, v ktorých hrozí zosuv lavín pokiaľ na to nie ste pripravení!
9. Berte ohľad na prírodu
Vykonávajte skitouring len ak je dostatok snehu. Vyhýbajte sa poškodeniu rastlín a pôdy.
Dodržiavaním pravidiel prispejeme nie len k vzájomne vyššej bezpečnosti na svahoch, ale predídeme tak aj nepríjemným situáciám medzi prevádzkovateľmi a skitouristami, ktoré takto v strediskách môžu zbytočne vznikať.
V článku sme venovali len usmerneniu pohybu skitouristov na zjazdovke. Ak by ste zo zjazdoviek chceli vykročiť smerom do voľného terénu, je načase sa povenovať lavínovej problematike.
Veľa bezpečne nabehaných a nalyžovaných kilometrov Vám praje tím TatryPortal-u.
Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia.
Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom.
Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.
Pingback: Zrážka skialpinistu s lanom ratraku – rešpektujme pravidlá, inak hrozí nešťastie - TatryPortal.sk