Aktuality

Spočítajú kamzíky, budú vedieť, koľko ich v Tatrách žije

Spočítaním budú zisťovať počet kamzíkov žijúcich v Tatranskom národnom parku. V zmysle programu starostlivosti o zver v tomto vzácnom území ho organizujú v dňoch 21. a 22. októbra t.r. Štátne lesy TANAPu. V takmer šesťdesiatich lokalitách desiatich ochranných obvodov od Zverovky až po Tatranskú Javorinu, bude kamzíky spočítavať takmer stovka zamestnancov Štátnych lesov TANAPu.

Tak ako každoročne v spolupráci s Tatrzanskim Parkom Narodowym na poľskej strane Tatier, mestom Spišská Belá, Lesmi mesta Kežmarok, členmi základnej organizácie Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny Vysoké Tatry a Správou TANAPu, ktorá bude spočítavať kamzíky v liptovskej časti Tatier.

Jesenným spočítaním zaznamenáva správca územia kmeňový stav kamzičej populácie pred zimou. Vlani napočítali v ich prirodzených lokalitách výskytu 1 186 kamzíkov. Potešiteľný je pritom fakt, že z celkového počtu kamzíkov bolo až 170 kamzičích mláďat. Na slovenskej strane Tatier sa počas spočítania páslo 872 kamzíkov, na poľskej 314 kamzíkov. Najpočetnejšie čriedy dlhodobo žijú v Belianskych Tatrách.

Počas viac ako päťdesiatročného sledovania kamzičej populácie zaznamenali Štátne lesy TANAPu najmenej kamzíkov koncom 90. rokov minulého storočia, kedy ich početnosť v tomto území klesla pod 200 jedincov. Najpočetnejšie stáda sa v národnom parku pásavali v rokoch 1964 až 1965, kedy na tatranských svahoch napočítali do tisíc kamzíkov.

Nezmeškajte novinky zo sveta Vysokých Tatier - odoberajte náš newsletter:

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *