Aktuality

Spomienka venovaná mŕtvym na pamiatku a živým na výstrahu

Na Symbolickom cintoríne pod Ostrvou pribudlo v tomto roku osem tabuliek s desiatimi menami. Pod mottom „Mŕtvym na pamiatku, živým na výstrahu“ je tak na skalách pod Ostrvou umiestnených už 342 tabuliek so 481 menami obetí. A tak aj tento rok Symbolický cintorín pri Popradskom plese sa poslednú októbrovú sobotu zaplní príbuznými, priateľmi a známymi tých, ktorých život sa skončil v horách.

Ryszard Eustazy Patyk zahynul 16. septembra 2012 po páde pri zostupe z Gankovej štrbiny do Rumanovej dolinky, Michal Barzík neprežil 7. septembra 2013 pád na Hlinskej veži pri sólolezení, Radek Juszczyk zablúdil 29. júla 2011, príčinou jeho smrti bolo vyčerpanie v zlom počasí na pamírskej sedemtisícovke Pik Lenina. Miloš Turan a Marian Poliačik zahynuli 22. marca 1973 pri zostupe z Kotlového štítu, strhnutí snehovou lavínou z Lavínovej lávky do Gerlachovského kotla. Maciej Berbeka a Tomasz Kowalski zahynuli 6. marca 2013 počas zostupu z Broad Peaku v zimných podmienkach. Tomasz Kowalski na vplyvy vysokej nadmorskej výšky, vyčerpania a podchladenia, Berbek pravdepodobne spadol do ľadovcovej trhliny. Włodzimierz Cywiński spadol 12. októbra 2013 pri sólolezení v pilieri Tupej zrejme s vylomenou skalou. Igor Dúbrava precenil stav svojej rekonvalescencie po operácii slepého čreva a priskoro sa vydal do Tatier na lyžiarsku túru, na ktorej svoj organizmus oslabil natoľko, že následný zápal pľúc neprežil. Ondřej Petr spolu s horským vodcom Michalom Hnidkom podnikli 23. marca 2013 výstup na Satan z Mengusovskej doliny v nie ideálnych snehových podmienkach. Z vrchola zostupovali západnými svahmi končiara, kde odrezali snehovú lavínu. S ňou spadli do Mlynickej doliny, pričom obaja utrpeli smrteľné zranenia.

Pietna spomienka na obete hôr na Symbolickom cintoríne pri Popradskom plese sa uskutoční v sobotu 25. októbra t.r. Štátne lesy TANAPu a Tatranská horská služba – dobrovoľný zbor naplánovali stretnutie účastníkov na Chate pri Popradskom plese o 10.30 hodine. Tradičný program na Symbolickom cintoríne bude opäť venovaný spomienke na tých, ktorí v horách zahynuli. Rozlúčka sa nezaobíde bez clivých tónov fujár a ľudových melódií kapely TOPRu zo Zakopaného a ukončí ju rímsko-katolícka svätá omša.

Nezmeškajte novinky zo sveta Vysokých Tatier - odoberajte náš newsletter:

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *