Aktuality

Sviatky jari pod zimnou perinou

Veľká Noc vo Vysokých Tatrách patrí k posledným top termínom zimnej sezóny. Aj tá tohtoročná potvrdila vysoký záujem dovolenkárov i jednodňových návštevníkov. Horské strediská aj aquapark avizujú veľmi dobrú návštevnosť. V Tatrách prevládali Slováci, ale nechýbali ani Poliaci a prekvapili aj Ukrajinci.

Počasie v Tatrách počas Veľkej Noci síce zďaleka nepripomínalo sviatky jari, ale návštevnosť našich veľhôr to negatívne neovplyvnilo. Sviatočné, voľné dni využili návštevníci najmä na lyžovačku, či návštevu popradského aquaparku. Prevádzkovatelia potvrdili veľmi dobrú návštevnosť.

Ako už býva zvykom, na Veľkú Noc patrili Tatry najmä domácim Slovákom, ale zahanbiť sa nedali ani susedia z Poľska. „Veľmi nás prekvapila návštevnosť a záujem o Tatry zo strany Ukrajincov, ktorí sviatky jari takmer vôbec nezvykli tráviť na Slovensku. Túto zmenu zdá sa spôsobili multivíza,“ povedala Lenka Maťašovská výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie CR Región Vysoké Tatry. Tzv. multivíza platia pre Ukrajincov 2 až 5 rokov.

Obsadenosť ubytovacích zariadení bola porovnateľná s minulým rokom. Tak ako sú Vianočné sviatky tradične sviatkami pokoja a rodiny, tie Veľkonočné sú sviatkami radosti a vítania jari, i keď tento rok by sa dalo o jari veľmi polemizovať… Z tohto pohľadu je návštevnosť ubytovacích zariadení v regióne Vysoké Tatry cez Veľkonočné sviatky vyššia oproti Vianočným sviatkom o cca 100%.

Počas Veľkej Noci sa najmä lyžovalo. Stredisko na Štrbskom Plese už tradične stavilo na atraktívny karneval masiek. V nedeľu si zasúťažilo vyše 50 masiek aj napriek mrholeniu. Každé dieťa získalo peknú cenu a za najoriginálnejšiu masku porota vybrala čarodejnicu s červenými vlasmi. Najrýchlejšou maskou sa stala maska „Peter Sagan“ a najmladší účastník akcie mal len tri rôčky.

Ešte pozitívnejšie hodnotí Veľkú Noc popradské Aquacity, kde sa pred dažďom skrylo množstvo návštevníkov. Dámy si užili netradičnú oblievačku v termálnej vode, čo mnohé ocenili najmä kvôli sychravému počasiu a všetkých návštevníkov bavila ľudová muzika aj tradičné veľkonočné zvyky v atypickom prostredí s horúcimi bazénmi a toboganmi.

Tatranci pri tohtoročnej snehovej nádielke a vývoji počasia očakávajú lyžovačku ešte aj v máji. Dôležité je spomenúť, že napriek výborným podmienkam na svahoch, ceny skipasov po Veľkej Noci konečne klesli na mimosezónnu úroveň.

Nezmeškajte novinky zo sveta Vysokých Tatier - odoberajte náš newsletter:

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *