Tip na knihu

Tam Hore: Objav nevypovedané príbehy tatranských chát

504 fotiek, 453 nachodených kilometrov, 272 strán obsahu, 155 historických faktov, 111 zaujímavostí, 68 archívnych záberov, 20 ľudí, 13 príbehov, 10 mesiacov – toto sú fakty ktorými sa prezentuje nová kniha TAM HORE.

O čom je Tam Hore?

Ide o  nevypovedané príbehy tatranských chát. Nájdete v nej rozprávania a zamyslenia o malých historkách, ale aj skutočných legendách, ktoré by nemali ujsť žiadnemu fanúšikovi hôr. Dozvieš sa napríklad o tajnej návšteve pápeža na Sliezskom dome, o ťahaní zápaliek na Rysoch alebo o istej českej turistke a jej svadobnom vene. Ich autorom je publicista Samo Marec, ktorého otec robil chatára hneď na troch z nich.

Pri každej z 13 chát autori opísali atmosféru, doplnili zaujímavosti a nadčasové tipy. A pridali aj autorské fotografie od Jakuba Čaprnku a kresby od Ivany Čobejovej. Každá chata tiež dostala svoju originálnu ilustráciu od Adriána Macha.

Ako kniha vyzerá?

Kniha nevyniká len obsahom a kvalitou grafických materiálov, ale aj svojím spracovaním. Počet strán sa nakoniec ustálil na 272, aj keď to znamená, že hrúbkou pripomína skôr archívny kúsok ako praktického sprievodcu. No a veľkosť 280×215 mm? Takmer múzejný art print. Papier je tentokrát až zo Švédska špeciálne vyberaný preto, aby bol zážitok s veľkoformátových fotografií čo najautentickejší. 

Tam hore
Tam hore

Ako sa ku knihe dostať?

Ku knihe sa môžete dostať prostredníctvom https://www.donio.sk/tam-hore. V dobe písania tohto článku sa autorom podarilo na vydanie knihy vyzbierať  vyše 85 tis. EUR, čo je dostatok nato, aby kniha uzrela svetlo sveta. No ak sa do kampane zapojíte až teraz, s dodaním knihy počítajte až vo februári.

Aké odmeny v kampani čakajú?

Vznik môžeš podporiť priamo zakúpením v predpredaji. Kampaň je navrhnutá tak aby sa kniha dala kombinovať aj s inými odmenami.

Tam hore
Tam hore

Nestihol/a som si zakúpiť knihu cez kampaň. Dá sa ešte zohnať?

Určite! Už počas kampane sa autori rozhodli, že pripravia dotlač s dodaním nákladu vo februári 2022. Knihu si dá už teraz objednať priamo cez e-shopy 👉 madebythe: a Hikemates.

Ak ju chcete darovať ako Vianočný darček, môžeš si stiahnuť darčekový poukaz, ktorý venujete niekomu pod stromček. Samotnú knihu odovzdáte, vo februári, keď Vám ju doručíme.

Na knihe a kampani sa podieľala viac než dvadsiatka ľudí. Práve vďaka nim kniha vyzerá takto.

Texty príbehov: Samo Marec
Texty atmosfér: Matúš Mahút
Historické fakty: Ivan Bohuš, Iveta Bohušová, ibtatry.sk
Redakčná a jazyková úprava: Tomáš Mrva
Produkcia: Matej Binka, Ivan Zaťko, Patrik Pajta

Fotografie do knihy: Jakub Čaprnka
Ilustrácie chát: Adrián Macho
Ilustrácie v texte a na obálke: Ivana Čobejová
Ilustrácie mapy: Milan Pleva
Kresby z návštevných kníh: Natália Jurgová

Art direction a grafický dizajn: Kristína Šebejová
Návrh obálky: Kristína Šebejová
Sadzba: Milan Pleva
Vizuálni editori: Milan Pleva, Jakub Čaprnka, Matej Binka

Tlač a väzba:
Finidr s. r. o., Český Tešín

Fotografie a video do kampane: Anna Opinová

Tam hore
Tam hore

Samov otec, Anton Marec bol pre autorov zdrojom väčšiny zákulisných informácií a príbehov. Bývalý chatár, turistický sprievodca, lyžiarsky inštruktor, horolezec, autor tridsiatky kníh a protagonista príbehu „Nebolo to zlé detstvo“ dal autorskému tímu veľa. No konca knihy sa nedožil. Pán Marec zomrel necelý mesiac pred tým ako vyšla naša kniha vo veku nedožitých 69 rokov. Česť jeho pamiatke!

Nezmeškajte novinky zo sveta Vysokých Tatier - odoberajte náš newsletter:

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *