Aktuality

Tatry Ice Master 2015

Pozrite sa, ako to vyzeralo na Tatry Ice Master tento rok. Tí, ktorí ste sochy ešte nevideli, tak neváhajte a spríjemnite si poobedie vychádzkou na Hrebienok.


Uplynulé tri dni počas podujatia Tatry Ice Master na Hrebienku medzi sebou súperili v tesaní ľadových sôch umelci z 10 krajín sveta. Až 47 ton ľadu premenili na skvostnú ľadovú rozprávkovú krajinu, ktorú bude možné obdivovať ešte ďalšie zimné mesiace. Tretí ročník medzinárodných majstrovstiev v tesaní ľadových sôch do Vysokých Tatier prilákal na Hrebienok 19 tisíc ľudí.

Ani snehová kalamita neodradila návštevníkov Vysokých Tatier, aby navštívili ľadovú krajinu, ktorú od 30.01. do 01.02.2015 na Hrebienku v náročných podmienkach postupne vytvorila desiatka majstrov ľadového remesla. Podujatie Tatry Ice Master bolo neoficiálnymi majstrovstvami sveta v tesaní ľadových sôch, na ktoré si posvietila odborným okom porota a v každý deň vyhlásila najúspešnejší tím.

19 tisíc návštevníkov počas troch dní podujatia nás veľmi príjemne prekvapilo. Vsadili sme na špičkové obsadenie a bolo to správne rozhodnutie. Tímy z Japonska, Malajzie či Thajska k nám merali síce dlhú cestu, ale oplatilo sa. Japonci získali v piatok a v sobotu druhé miesto. Tím z Malajzie sa umiestnil v nedeľu na treťom mieste a Thajčania si odniesli v nedeľu cenu sympatie divákov.“, povedala Lenka Maťašovská, výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie CR Región Vysoké Tatry.

Umelci sa popasovali s tromi súťažnými zadaniami. V piatok to boli „Medvede“, ktorých sa najlepšie zhostili tímy z Veľkej Británie, Japonska a Ruska. Téma „Krajina odkiaľ pochádzam“ bola zase najlepšie zvládnutá podľa odbornej poroty tímami z Fínska, Japonska a Slovenska a najočakávanejšiu tému „Abstrakt – voľná tvorba“ ovládli Rusi a za nimi sochári z Veľkej Británie a Malajzie. Návštevníci mali tiež možnosť vybrať tých najlepších. V piatok a v sobotu si cenu sympatie odniesli Slováci a v nedeľu Thajčania.

Obrovský úspech vzbudili aj ľadové atrakcie Manhattan či katedrála Notre Dame pri ktorých sa zastavil každý návštevník a urobil si „selfie“ fotografiu. Ľadovú nádheru doplnili každý deň hudobné vystúpenia. V nedeľnom finále maďarský umelec Zsolt M. Tóth spolu s umeleckým kováčom Vladom Eperiešim predviedol divákom atraktívnu ľadovú ohňovú show.

Treba veriť, že počasie bude k ľadovým sochám na Hrebienku prívetivé, aby ich mohli návštevníci Tatier obdivovať čo najdlhšie.

Od 3.2.2015 bude upravená prevádzková dobu pozemnej lanovky na Hrebienok ( PLD ) + prevádzka Tatranského ľadového dómu a osvetlenie ľadových sôch. Táto špeciálna prevádzková doba je predbežne stanovená na najbližšie 2 týždne do 15.02.2015. Následne sa predĺženie prevádzkovej doby PLD prehodnotí podľa stavu ľadových sôch a počasia.

DENNÁ PREVÁDZKA PLD
- otvorené do 19:00 (posledná jazda)
Požičovňa saní – do 19:30
Osvetlená trať – do 19:30
Osvetlené sochy + otvorený Tatranský ľadový dóm – do 19:30

NOČNÁ PREVÁDZKA
Štandardne nočná sánkovačka – 19:00 – 21:00 3 x do týždňa UTOROK, PIATOK, SOBOTA
Počas týchto dní bude v prevádzke pozemná lanovka, Tatranský ľadový dóm, vysvietené sochy,
osvetlená trať do 21:00

Nezmeškajte novinky zo sveta Vysokých Tatier - odoberajte náš newsletter:

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *