Aktuality

Teória šťastia v dnešných dňoch

Vo filme Teória šťastia podľa Rybanského priblížil Rasťo Hatiar divákom lezenie a myšlienky horolezca Ľuba Rybanského, ktorého životná filozofia bola veľmi blízka Einsteinovej teórii, ktorá sa bohužiaľ v školách akosi neučí.

Medzi rokmi 1905 a 1916 sformuloval jeden z najväčších fyzikov všetkých dôb Albert Einstein špeciálnu a všeobecnú teóriu relativity, za ktorú mu bola v roku 1921 udelená Nobelova cena.

Keď v novembri 1922 Albert Einstein navštívil Japonsko, poslíčkovi v hoteli miesto sprepitného vložil do ruky papier s dvomi po nemecky napísanými poznámkami a so slovami „Ak budete mať šťastie, bude mať raz toto väčšiu hodnotu ako sprepitné„.

Prvá veta znela:

„Pokojný a skromný život prináša viac radosti než honba za úspechom, z ktorej plynie len večný nepokoj.“

Einsteinova teória šťastia

Druhou vetou bola:

Kde je vôľa, tam je cesta.

Einsteinova teória šťastia

Oveľa neskôr sa tieto dve poznámky dostali na aukciu, kde sa predpokladalo, že by sa mohli vydražiť za hodnotu medzi 5 až 8 tisíc USD.

Druhá Einsteinova veta sa vydražila za 240 tisíc dolárov, a tá prvá? Za prvú vetu Einsteinovej teórie šťastia dal kupujúci 1,56 milióna dolárov.

Keď Einstein odovzdával poslíčkovi svoje „odkazy“ so slovami „ak budete mať šťastie, bude mať toto raz väčšiu hodnotu ako sprepitné„, nemyslel zrejme na zberateľské ocenenie svojich výrokov.

V časoch, aké sme zažívali v posledných týždňoch, si myšlienky Einsteinovej teórie šťastia a Rasťovho filmu vieme uvedomiť o čosi hlbšie. Situácia, do ktorej ľudstvo priviedol „zlý“ vírus, prinútila ľudí stíšiť sa a mnohí sme sa zamysleli nad mierou svojho konzumu a honbou za „úspechom“, hodnotami ako takými.

Situácia sa pomaly upokojuje, i keď stále je len na našej disciplíne, či si nebudeme pozerať kľučku bytových dverí z vnútornej strany opäť. No „keď budeme mať šťastie„,za dvere vyjdeme trochu iní…

Dokument si môžete pozrieť tu:

Nezmeškajte novinky zo sveta Vysokých Tatier - odoberajte náš newsletter:

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *