Aktuality

Turisti držia samosprávy nad vodou

Viac ako 21% percentný nárast vybratej dane z prechodného ubytovania za 8 mesiacov tohto roku hlásia samosprávy v regióne Vysoké Tatry. Významný prírastok priniesol najmä rast počtu turistov, ako aj lepšia efektivita vo výbere dane z prechodného ubytovania klientov v ubytovacích zariadeniach v Meste Vysoké Tatry, Poprad a obci Štrba. Štatistiky potvrdzujú, že turizmus vytvára pre vysokotatranské samosprávy významný zdroj príjmu. Čím viac Tatranci z daní vyberajú, tým viac prostriedkov sú schopní opäť používať na marketing, komunikáciu aj tvorbu produktov cestovného ruchu.

Vysokotatranské samosprávy Vysoké Tatry, Poprad a Štrba aj podnikatelia v cestovnom ruchu po celých Vysokých Tatrách v posledných rokoch konečne otočili negatívny trend spôsobený poklesom návštevnosti aj dôsledkami krízy. Aktuálne čísla sú v mnohých ohľadoch optimistické, Tatry prežívajú svoju renecanciu.

Od januára do augusta tohto roku obce vybrali takmer 640 tisíc eur na dani z prechodného ubytovania. Toto číslo predstavuje v porovnaní s minulým rokom až 21% medziročný nárast. Za týmito číslami stojí najmä kvantum práce množstva ľudí, pre ktorých sa stali služby v cestovnom ruchu „chlebom“.

„Našim cieľom je dostať do destinácie čo najviac návštevníkov. Okrem kvalitných služieb v prevádzkach po celých Tatrách je pre destináciu dôležitý aj aktívny marketing, státisíce vydaných propagačných materiálov, účasť na prezentáciách, či tvorba návštevnícky zaujímavých eventov. Stále je to však len časť toho čo robíme pre spokojnosť našich návštevníkov a ich rast. Obrovskou finančnou pomocou pre región je napríklad dotácia zo štátu pre oblastnú organizáciu. Každé nami použité euro z dotácie je krokom k tomu ako slovenský cestovný ruch zlepšovať a postupne ho vrátiť späť na mapu kvalitných európskych destinácií, ktoré majú cveng,“ potvrdila Lenka Maťašovská, výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie CR Región Vysoké Tatry.

Základom dane z prechodného ubytovania je počet prenocovaní počas pobytu. Ten sa neustále tatranským ubytovacím zariadeniam darí predlžovať. Nástrojom nielen na predlžovanie pobytov, ale aj na efektívnejší výber daní sa stala regionálna karta TATRY Card. Každý ubytovaný klient, ktorý čerpá výhody karty je oficiálne ubytovaným a teda je za neho aj reálne odvedená daň z ubytovania.

Je zjavné, že rastúce čísla v návštevnosti znamenajú aj viac zamestnaných v regióne a tiež rastúci výber daní pre jednotlivé tatranské samosprávy. Tatranci veria, že pri zachovaní momentálnych podmienok sa rastúci trend udržia nielen do konca tohto roku, ale aj v celom roku 2014.

Nezmeškajte novinky zo sveta Vysokých Tatier - odoberajte náš newsletter:

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *