Aktuality

Uzávera chodníkov neznamená stop turistike

Vysoké Tatry čaká už tento víkend sezónna uzávera vysokohorských turistických chodníkov. Netreba však odkladať turistický výstroj, nakoľko sa tak nedeje komplexne po celých Tatrách. Jedná sa najmä o vyššie položené chodníky, vysokohorské prechody medzi dolinami (sedlá) a štíty. Turisti sa napriek uzávere aj v zimných mesiacoch dostanú na všetky vysokohorské chaty s výnimkou Chaty pod Rysmi. Podľa Návštevného poriadku Tatranského národného parku sa uzávera začína 01.11.2013 a ukončená bude 15.6.2014. Jej dôvodom je najmä ochrana tatranskej prírody a aj bezpečnosti turistov.
Obdobie medzisezóny je stále vhodné na turistiku a to aj napriek sezónnej uzávere vysokohorských chodníkov, ktorá Tatry čaká už od 01.11.2013, t.j. už od tohto piatku.
„Príroda je to, prečo k nám turisti prichádzajú a preto rešpektujeme Návštevný poriadok TANAP-u a rovnako apelujeme na ľudí, aby ho dodržiavali. Upozorňujem však, že sa naši návštevníci nemusia obávať nedostatku miesta pre turistiku počas plánovanej sezónnej uzávery. Celoročne sú otvorené takmer všetky vysokohorské chaty (okrem Chaty pod Rysmi) a samozrejme aj chodníky k nim. Najobľúbenejšie túry sú v tomto období trasy z Hrebienka na Zbojnícku chatu alebo na Zamkovského a Téryho chatu a pre menej zdatných odporúčam prechádzku okolo Studenovodských vodopádov. Rovnako je možné prejsť niektoré úseky obľúbenej tatranskej magistrály ako napríklad zimný prechod zo Skalnatého plesa na Hrebienok, prípadne až na Sliezsky dom,“ povedala Lenka Maťašovská, výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie CR Región Vysoké Tatry.

 

Častejšie zmeny počasia v tomto období a sneh vyžadujú, aby turisti pri prechádzkach po Tatrách nezabúdali na kvalitnú, pevnú, ideálne aj nepremokavú obuv a teplé oblečenie.

Uzatvorené lokality vyžadujú pokoj pre zver. Začína totiž kamzičia ruja a svište sa pomaly zamurovávajú.

Turisti by nemali zabúdať ani na to, že teraz postupne prebiehajú aj jesenné technické údržby na lanovkách, aby sa strediská pripravili na zimnú lyžiarsku sezónu. Ak turisti plánujú využiť i služby lanoviek, je vhodné si vždy zistiť čo v danom termíne a lokalite premáva.

Sezónna uzávera niektorých vysokohorských chodníkov potrvá do 15.06.2014.

Nezmeškajte novinky zo sveta Vysokých Tatier - odoberajte náš newsletter:

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *