Tip na knihu

VIKTOR – príbehy chatára a nosiča

V týchto dňoch uzrela svetlo sveta kniha kohosi, kto doteraz viac písal do snehu lyžami oblúky, topánkami šľapaje a krošňou jej otlačky.

Na 192 stranách na Vás čaká 23 kapitol s rozprávaním veselých i smutných príbehov zo života chatára z Chaty pod Rysmi Viktora Beránka. Chatárčenie, nosenie, skialpinistické prechody, záchranné akcie – to všetko nájdete vo Viktorom rozprávaní.

Text dopĺňajú fotografie. Autormi sú Oľga Krajčiová a Viktor Beránek.

V dolinke pod sedlom Váhy sa zima nechce vzdať. Snehové polia siahajú až ku chate pod Rysmi. No v malých štrbinách medzi skalami na chodníku sa už vynorili hlávky prvých klinčekov. Prichádza jar. Teším sa na návrat do môjho orlieho hviezda. Vysoko v horách, v tichu, kde zatiaľ nikto nie je. Naložím si na plecia krošňu a vykročím od smerovníka pri Popradskom plese. Zatiaľ mám ešte stále dobré skóre, No pomaly sa blíži remíza. Sú to preteky s časom, v ktorých pribúdajúce roky hrajú proti mne. V momente, kedy sa popruhy na krošne napnú, sústredím sa na každý jeden krok. Od tejto chvíle, až kým nevyjdem na chatu, už nie som ani chatár, ani nosič, som nikto. Som človek, ktorý sa pod nákladom stal slobodným.

Nezmeškajte novinky zo sveta Vysokých Tatier - odoberajte náš newsletter:

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *