Aktuality

Vo Vysokých Tatrách sa v lete nudiť nebudete

Cenovo výhodné pobytové balíky, ktorých súčasťou je aj doprava na električke a zubačke, športové a kultúrne podujatia, hudobné festivaly, animačný program v aquaparku, výlety lanovkami za krásami slovenských veľhôr, či poznávanie historických pamiatok UNESCO – to všetko ponúka Región Vysoké Tatry svojim návštevníkom počas leta.

Vysoké Tatry už dlhodobo patria k najnavštevovanejším destináciám v rámci Slovenska. Počas letnej sezóny sa rozhodne navštíviť tieto veľhory vyše jeden milión návštevníkov.

Projekt TATRY Card, ktorého spustenie je naplánované na 15. júna, je atraktívny spôsob, ako ukázať návštevníkom to NAJ vo Vysokých Tatrách a presvedčiť ich, prečo sa tu oplatí určite prísť na týždenný pobyt alebo predĺžený víkend. Vďaka tejto karte, ktorú získajú hostia bezplatne na recepcii ubytovacieho zariadenia sa dovolenka stáva cenovo výhodnejšou. Karta umožňuje priamo držiteľovi využívať zľavy až do výšky 50% v aquaparkoch, na lanovkách, v reštauráciách, na rôznych atrakciách, vo wellness centrách a pod. „Cieľom pobytových balíkov s TATRY Card je prilákať čo najviac návštevníkov do Regiónu Vysoké Tatry a ukázať im z Tatier čo najviac a to najlepšie. Chceli by sme predĺžiť priemernú dĺžku pobytu.“ povedala Lenka Maťašovská, výkonná riaditeľka oblastnej organizácie Región Vysoké Tatry. Momentálne je priemerná dĺžka pobytu 3,5 dňa.

TATRY Card prichádza toto leto s veľkou novinkou. Karta bude od leta slúžiť zároveň aj ako cestovný lístok na električku a zubačku v rámci celých Vysokých Tatier. Hostia vďaka nej budú môcť počas svojho pobytu v našich veľhorách bezplatne cestovať. Veľkým benefitom je aj fakt, že s každou vydanou kartou sa priamo prispieva k ochrane životného prostredia v národnom parku, keďže dovolenkári takto svoje autá, či autobusy vymenia za ekologickú a pohodlnú dopravu po Tatrách električkami.

Navyše pri zakúpení dvoch rôznych spiatočných lístkov na lanovky získajú návštevníci bezplatný lístok na lanovku do Lomnického sedla, kde ich čaká nezabudnuteľná prechádzka po „streche Vysokých Tatier.“

Turistov toto leto privíta aj vynovená Chata pod Rysmi. Naša najvyššie položená chata prešla rekonštrukciou a prebiehajú už len posledné dokončovacie práce. „Pobyt vo Vysokých Tatrách chceme spríjemniť turistom aj pri vysokohorskej turistike. Mesto Vysoké Tatry intenzívne pracuje aj na odstraňovaní vyschnutých stromov okolo značkovaných turistických chodníkov.“ dodal Ján Mokoš, predseda predstavenstva  Región Vysoké Tatry.

Oblastná organizácia Región Vysoké Tatry spolu so samosprávami a podnikateľskými subjektmi pripravila bohatý program kultúrnych, športových a spoločenských podujatí, ktorých šnúru odštartuje Otvorenie letnej turistickej sezóny. „Tento rok bude otvorenie letnej sezóny trvať takmer dva týždne a bude zložené zo série akcií.“ povedala Lenka Maťašovská. Podujatia ako Otvorenie dolín, odomknutie Štrbského plesa a tým aj vyplávanie prvého člna na hladinu jazera rozbehnú maratón letných podujatí v Regióne Vysoké Tatry. Na predposledný júnový víkend je naplánované úplne nové podujatie  s atraktívnym názvom – RUPICAPRA Horský beh v Tatranskej Lomnici Pôjde o prvý ročník športovej akcie, kde hlavná disciplína bude horský beh do vrchu pre dospelých bežcov, no podujatie bude určené pre celé rodiny, kde si zašportujú i zabavia deti a mládež. Vyvrcholením Otvorenia sezóny bude 30. júna začiatok Tatranského kultúrneho leta v Tatranskej Lomnici. Ani tento rok nebudú chýbať návštevnícky atraktívne  podujatia akými sú Medvedie dni na Hrebienku, Štrbská športová smršť, Svište na Plese či gastronomická šou Podbanský prdkáč a Guláš Cup na Štrbskom Plese..

Počas letnej sezóny si zároveň Región Vysoké Tatry spolu s návštevníkmi pripomenie tri veľmi významné výročia, ktoré sú veľmi úzko späté s cestovným ruchom. „Zaujímavé je, že všetky výročia sú úzko spojené s najvyššie položenou osadou vo Vysokých Tatrách, Štrbským Plesom. V mesiaci august si pripomenieme 100. výročie predĺženia TEŽ z Tatranskej Polianky na Štrbské Pleso, 140. výročie založenia osady Štrbské Pleso Jozefom Szentiványm a 100. výročie organizovaného lyžovania.“ povedal Michal Sýkora, člen predstavenstva Región Vysoké Tatry. 

Už tradične patria k najväčším atrakciám Tatier rekreačná a vysokohorská turistika. Výdatnú pomoc zohrávajú v Tatrách lanovky, ktoré aj menej zdatným umožnia dostať sa bez námahy až do výšky viac ako 2000 m.n.m. a turistom pomáhajú zdolávať horské túry a obdivovať prekrásne výhľady. Najvyššie sa lanovkou dá dostať na Lomnický štít a k najobľúbenejším lanovkám patrí kabínková lanovka z Tatranskej Lomnice na Skalnaté pleso a pozemná lanovka zo Starého Smokovca na Hrebienok s panoramatickým výhľadom cez presklenú strechu. Projekt Tatranská divočina, vďaka ktorému najmenší spoznávajú zábavnou formou naše veľhory sa stal hitom medzi rodičmi a ich deťmi bude mať už svoje tretie pokračovanie. Všetkých toto leto určite potešia úplne nové dobrodružné a pútavé príbehy Tatranskej divočiny. Hlavný hrdinovia príbehov – svišť, medveď, kamzík a orol sa už teraz tešia ako malým objaviteľom porozprávajú nové príbehy a zatiahnu ich do tajov Vysokých Tatier v lokalitách Tatranská Lomnica, Starý Smokovec a Štrbské Pleso. I tento rok každé dieťa získa ku detskému lístku na lanovku zdarma brožúrku Sprievodca Tatranskej divočiny.

Región Vysoké Tatry ponúka možnosti ako tráviť dovolenku aj pre tých, ktorí uprednostňujú vodu pred horami. Najekologickejší aquapark na svete AquaCity Poprad pripravil pre svojich návštevníkov bohatý celodenný animačný program počas dvojmesačných letných prázdnin. Každý víkend sa vo vonkajšom areáli aquaparku budú konať hudobné koncerty, festivaly či vystúpenia známych slovenských spevákov a tanečných skupín. Club dance, Miss mokré tričko, minidisco s maskotmi AquaCity, aquazorbing, nafukovacie atrakcie pre deti aj dospelých je len časť prekvapení, ktoré čakajú na návštevníkov aquaparku počas krásnych slnečných dní. Pripravené je množstvo súťaží o atraktívne ceny, do ktorých sa budú môcť zapojiť nielen deti, ale aj dospelí. Vyvrcholením leta bude hudobný festival DOHODA, na ktorom organizátori aj tento rok očakávajú desaťtisíce ľudí.

Región Vysoké Tatry ponúka svojim návštevníkom okrem vysokohorskej turistiky, celoročného termálneho aquaparku a lanoviek, vďaka ktorým môžu odhaliť krásy tatranskej prírody, aj sprístupnené jaskyne, zaujímavé múzeá a taktiež historické pamiatky v Poprade a mestskej pamiatkovej rezervácii v Spišskej Sobote s umeleckými dielami z dielne Majstra Pavla z Levoče.

Nezmeškajte novinky zo sveta Vysokých Tatier - odoberajte náš newsletter:

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *