Aktuality

Zverinec na Skalnatom Plese

Galéria Encián na Skalnatom Plese oslavuje 10. rokov od otvorenia. Jubilejný rok oslavuje výstavou skvelého slovenského ilustrátora Petra Uchnára.

Galéria Encián je najvyššie položenou galériou na Slovensku i v strednej Európe (1751m). Objekt Encián, ktorý navrhol známy slovenský architekt Dušan Jurkovič, bol postavený v rokoch 1936-37 a slúžil ako objekt hornej stanice visutej lanovej dráhy z Tatranskej Lomnice na Skalnaté Pleso. Pred 10 rokmi prišiel Tatranský okrášľovací spolok s víziou jeho obnovy, ktorého súčasťou bola aj galéria. „Bol to malý zázrak, ale podarilo sa to. Nie je to jednoduché, lebo už len taká vec ako doprava umeleckých diel je niekedy poriadna fuška, ale stojí to za to. V galérii sme usporiadali 14 výstav a toto je ďalšia v poradí. Galéria Encián nie je klasická galéria, je to priestor ponúkajúci porciu umenie všetkým, ktorí si chcú oddýchnuť po túre alebo jednoducho stráviť príjemné chvíle napríklad v horšom počasí. Tu sa nehráme na obleky, je tu príjemná uvoľnená atmosféra a tým , ktorí nestačia výstavy, urobia určite radosť výhľady z vyhliadkovej veže na umenie prírody,“ informoval Patrik Kolesár.

V jubilejnom 10 roku existencie galérie vystavuje na Skalnatom Plese svoje ilustrácie známy slovenský výtvarník Peter Uchnár, ktorý nechýbal v nedeľu 13. augusta na vernisáži výstavy s názvom Zverinec. „Návštevníci môžu na výstave vidieť výber z 27 rokov môjho ilustrovania zameraný na rozprávkové zvieratá,“ prezradil Uchnár. Výstava predstavuje zvieratá v netradičných podobách. „Ide tu o takú personifikáciu – zvieratká sú milé, zvedavé, majú všetky vlastnosti detí, nás ľudí, mohli by sme to prirovnať k Ezopovým bájkam. Je to naozaj výstava pre malých aj pre veľkých – od predškolského veku až po dôchodcovský vek, pretože úsmev na tvári vyvolá všetkým,“ doplnila kurátorka výstavy Carmen Kováčová.

Peter Uchnár získal za svoje ilustrácie niekoľko významných ocenení (Najkrajšia kniha Slovenska – 1998, 2003 a 2008, Zlaté jablko BIB 1999, Cena Ľudovíta Fullu 2005, Cena Detskej poroty BIB 2009), trikrát bol nominovaný na medzinárodnú Cenu Hansa Christiana Andersena. Pre deti, mládež i dospelých ilustroval množstvo kníh – Gulliverove cesty (Jonathan Swift), Hnali sa veky nad hradbami (Anton Marec), Kniha džunglí (Rudyard Kipling), Veľká kniha slovenských rozprávok (Ľubomír Feldek), Traja hrdinovia (Jozef Cíger Hronský), Peter Pan (James Matthew Barrie), Štyria škriatkovia a víla (Ján Uličiansky) a ďalšie.

Výstavu Petra Uchnára Zverinec môžu návštevníci v Galérii Encián na Skalnatom Plese obdivovať do 3. septembra, vstup je voľný.

Nezmeškajte novinky zo sveta Vysokých Tatier - odoberajte náš newsletter:

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *