Aktuality

Budú rátať turistov

Už zajtra sa v Tatranskom národnom parku chystajú rátať turistov. Každoročné spočítanie návštevníkov prezradí, koľko ľudí prejde vysokohorským prostredím za jediný deň pešo či na bicykli. Počítať sa budú opäť aj psy.

 Očakávame, že zajtrajšok prinesie zaujímavé čísla, keďže už na prvý pohľad je evidentné, že vo vysokohorskom prostredí nie je v týchto dňoch núdza o návštevníkov – zvlášť teraz, keď intenzívne búrky konečne vystriedalo slnečné počasie. Predpokladáme, že aj tento rok bude najviac turistov smerovať do lokalít, kde sa nachádzajú vysokohorské chaty, tak uvidíme, či si prvenstvo udrží Hrebienok, alebo ho predbehne Popradské pleso,“ hovorí Peter Spitzkopf, námestník riaditeľa Správy Tatranského národného parku so sídlom v Tatranskej Lomnici.

Do terénu vyrazia „tanapáci“ zavčas rána, od 5.00 do 19.00 hodiny budú monitorovať návštevnosť na takmer štyridsiatich miestach vo viac ako päťdesiatich smeroch, predovšetkým pri vstupoch do dolín, no tiež na vrcholoch Kriváňa a Rysov. „Vďaka získaným údajom budeme mať ako správca územia prehľad nielen o tom, aká je zaťaženosť jednotlivých lokalít, ale dáta nám poslúžia napríklad pri plánovaní prostriedkov na údržbu turistickej a informačnej siete. Celkom zaujímavé bude sledovať, či sa v porovnaní s minulými rokmi zmenia počty psov vo vysokohorskom prostredí, keďže v rámci prípravy nového Návštevného poriadku TANAP-u vo veľkej miere rezonovali práve pripravované obmedzenia ich vstupu do niektorých lokalít národného parku,“ dodáva Spitzkopf.

Návštevnosť vysokohorského prostredia evidujú v Tatranskom národnom parku už od roku 1972. Najviac turistov v polstoročnej histórii spočítania prešlo za jediný deň vysokohorským prostredím v roku 2020. V sčítacích hárkoch vtedy pribudlo 30 232 čiarok. Dovtedy si rekord držal rok 1980, keď v Tatrách narátali 26 520 turistov. Naopak, najmenej ich bolo v roku 2012. V deň spočítania ich zaevidovali „iba“ 7 660.

Len pre porovnanie, vlani do štatistík pribudlo 23 287 návštevníkov. Najviac ich lákal Hrebienok, ktorý po dvoch rokoch zosadil z prvej priečky Popradské pleso. V deň spočítania si ho za cieľ či zastávku na svojej túre vybralo 3 999 turistov, 37 cyklistov a 11 psov. Spomedzi dvojice sledovaných vrcholov si prvenstvo už tradične udržali Rysy, na ktoré z oboch strán Tatier vystúpilo 1 188 turistov a tri psy, na Kriváni ich v deň spočítania stálo 566, spoločnosť im robili dvaja štvornohí parťáci.

V oravskej časti Západných Tatier bola v kurze opäť najmä Roháčska dolina, ktorou sa v deň spočítania prešlo 1 182 návštevníkov, 52 cyklistov a 17 psov. Do liptovských dolín zavítalo 724 peších návštevníkov a 107 cyklistov. Spolu s nimi sa v sčítacích hárkoch ocitlo aj 31 psov. Cyklisti namiesto Podbanského vlani uprednostnili Popradské pleso, narátali ich 139 cyklistov, z nich 65 vsadilo na e-biky. Celkovo sa v deň spočítania pohybovalo po Tatranskom národnom parku 885 cyklistov, z toho 316 na e-bikoch. Psičkári si takisto vyberali najmä oblasť Popradského plesa, kde zaevidovali 76 psov. Dokopy však v štatistikách pribudlo 282 psov.

Zdroj: TANAP

Nezmeškajte novinky zo sveta Vysokých Tatier - odoberajte náš newsletter:

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *