Tatranské nunataky
V sobotu TMR otvára novú zjazdovku zo Skalnatého plesa

V sobotu TMR otvára novú zjazdovku zo Skalnatého plesa

NEDEĽNÁ RANNÁ LYŽOVAČKA ZA 1€! Snehu v Tatrách pribúda, teploty sú priaznivo nízke a podmienky na lyžovačku sa neustále zlepšujú. Na ...»

Nalgene – fľaša do  hôr
Výbava

Nalgene – fľaša do hôr

Nalgene  - fľaše s niekoľko desiatok ročnou históriou. Po rôznych kombináciách termosiek, „camelbak“-ov  sme u nás zakotvili práve...»

Tatranské nunataky


Zdieľať

Eskimáci nechali niečo zo svojho slovníka aj vo Vysokých Tatrách. Presnejšie "pár" nunatakov. Pýtate sa, čo to môže byť? Nunatakom eskimáci nazývali nezaľadnené izolované ostrovité skalné výbežky v dolinách, ktoré boli obtekané ľadovcom. Doslovný preklad je „osamelý vrchol“. Úzke doliny Vysokých Tatier ale nedávali veľké priestory takýmto útvarom. Navyše boli nunataky ťažko skúšané poveternostnými podmienkami, zvetrávaním a tokom ľadovca okolo nich, preto ich v Tatrách nájdeme len pár.

Rozmermi nemôžu tatranské nunataky konkurovať svojim veľkým bratom v Antarktíde, Grónsku alebo na Špicbergoch.

Uhádnete, kde sa nachádzajú v Tatrách? V Litvorovej doline je ním Hrubá veža, vo Veľkej Studenej doline Strelecká veža, v Batizovskej doline Kostolík, v Zlomiskách Dračí hrebeň a hrebeň Kôpok, v Kačacej doline Kačací mních a Veža Železnej brány, Jastrabia veža pri Zelenom plese.

Pozrite si úchvatné videá – simuláciu ľadovca v Bielovodskej doline a Dobu ľadovú v Tatrách - komplexná simulácia

publikované 23.1.2014, 117485 zobrazení

Najviac Vás zaujalo

Aby Vám na horách bolo teplo
MagicLife.guru

Cestovateľské informácie z iných hôr nájdete na

Veroplach magazín