Aktuality

Botanická záhrada v Tatrách už čoskoro otvorí svoje brány

Vzácna tatranská kvetena bude po zime opätovne prístupná verejnosti v Expozícii tatranskej prírody Štátnych lesov TANAPu v Tatranskej Lomnici. Turisti tak majú možnosť vidieť vzácne druhy tatranskej flóry bez toho, aby museli vystúpiť do vysokohorského prostredia. Od prvého májového piatku sa v botanickej záhrade predstavia takmer tri stovky bylín a drevín počnúc rastlinstvom podhorských lúk cez lesný podrast až po vegetáciu alpínskeho a subniválneho stupňa. Rozmiestnené sú na ploche takmer tri hektáre v ôsmich vápencových a žulových alpíniách a mokradiach. Po prvýkrát v tomto roku si záhradu budú môcť prostredníctvom informačného panela v Braillovom písme a interaktívneho panela s reliéfmi rastlín prezrieť aj zrakovo hendikepovaní návštevníci. Pre slabozrakých návštevníkov sú pripravené špeciálne lupy, aby mohli lepšie čítať texty menoviek a popisiek v záhrade.

Expozícia tatranskej prírody ponúkne návštevníkom aj ďalšie novinky. Okrem nových výdrev na okrajoch chodníkov zo smrekovcovej žrďoviny a spevneného povrchu celej siete chodníkov kamennou drťou, pribudli pri vstupe do záhrady dva informačné panely s mapkou a popisom areálu vrátane jednotlivých biotopov v slovenčine, nemčine a angličtine. Jednotlivé druhy rastlín a stromov majú nové drevené menovky s odbornými názvami v slovenčine a latinčine a do rúk si môžete so zakúpením vstupenky zobrať informačnú brožúru, ktorá je plná farebných fotografií tatranskej kveteny pestovanej v botanickej záhrade. Najmenších návštevníkov určite poteší drevená socha svištej rodinky a socha orla skalného, na ktorých si môžu nechať oddýchnuť svojim unaveným nôžkam. To všetko mohlo v botanickej záhrade pribudnúť vďaka Základnej organizácii Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny Vysoké Tatry, ktorá na projekt „Rekonštrukcia a inovácia náučnej lokality Expozícia tatranskej prírody“ získala finančnú podporu z Environmentálneho fondu Slovenskej republiky. Verejnosti bola Expozícia tatranskej prírody po prvýkrát sprístupnená 15. júna 1992. Odvtedy každoročne od druhej májovej nedele majú návštevníci možnosť, aj v období, keď je vysokohorské prostredie ešte uzavreté a vegetácia miestami pod snehom, pozorovať meniacu sa farebnosť tatranských kvetov. „Teraz v máji medzi skalami prevláda žltá farba nátržníka crautzovho, taričníka skalného a záružlia močiarneho, fialovomodrá horca clusiovho a biela arábky alpínskej. Vidieť tu aj tie druhy rastlín, ktoré zostávajú skryté pred zrakom turistov, pretože ich stanovištia sú od značkovaných turistických chodníkov vzdialené. Patrí k nim endemický druh Tatier a Fatry mak tatranský, vzácna skalokráska pyrenejská osídľujúca strmé skalné steny, trávnička alpínska a vičenec horský, vyskytujúce sa v Tatrách len na jednej lokalite. Z glaciálnych reliktov rastie v botanickej záhrade dryádka osemlupienková, lomikameň ovisnutý, turička jednoduchá a ostrička myšia,“ vyratúva Zuzana Homolová, botanička Štátnych lesov TANAPu. V záujme ochrany prírody Tatranského národného parku si milovníci skalničiek môžu sadeničky a semená tatranských rastlín a drevín kúpiť priamo v botanickej záhrade. V tomto roku ponúkajú Štátne lesy TANAPu vyše 60 druhov rastlín, medzi ktorými nebude chýbať najžiadanejší plesnivec alpínsky, silenka bezbyľová, lomikameň metlinatý, zvonček maličký, klinček ľadovcový, veternica narcisokvetá, klinček včasný, dryádka osemlupienková či horec Clusiov. Expozícia tatranskej prírody v Tatranskej Lomnici bude otvorená 133 dní, od 6. mája do 18. septembra 2016 denne od 9.00 do 15.00 a v letnej turistickej sezóne až do 17.00 hodiny. Viac informácií na www.lesytanap.sk/služby/botanickazahrada.

Nezmeškajte novinky zo sveta Vysokých Tatier - odoberajte náš newsletter:

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *