Aktuality

Botanickú záhradu otvoria už 8. mája

Od štvrtku ôsmeho mája až do polovice septembra bude v Tatranskej Lomnici otvorená Expozícia tatranskej prírody – botanická záhrada Štátnych lesov TANAPu. Návštevníci tak majú možnosť aj v období, keď je vysokohorské prostredie ešte uzavreté a vegetácia miestami pod snehom, pozorovať meniacu sa farebnosť tatranských kvetov.

Už v polovici marca sa ako prvé na lúkach botanickej záhrady objavia svetlofialové kvietky šafranu spišského, postupne sa k nim pridávajú žlté kvety chudôbky vždyzelenej a fialové kalichy ponikleca slovenského. „Hýriace farby vysokohorskej jari a leta majú v botanickej záhrade svoje optimum v máji a júni. Žiaľ, počas letnej turistickej sezóny v júli a auguste je už väčšina rastlín odkvitnutá. Leto v horách je krátke, sneh sa topí pomerne neskoro, ranné mrazy a prvý sneh nie sú zriedkavé už koncom augusta. Tomu sa prispôsobili aj rastliny. V krátkom vegetačnom období sa niektoré už pod snehom pripravujú rozkvitnúť, aby čo najskôr vytvorili semená a zabezpečili svoju reprodukciu,“ hovorí o vegetačnom cykle rastlín v botanickej záhrade Janka Černická, vedúca Expozície tatranskej prírody Štátnych lesov TANAPu.

Botanická záhrada ponúka turistom k videniu endemický druh Tatier a Fatry mak tatranský, práve kvitnúcu vzácnu skalokrásku pyrenejskú, trávničku alpínsku a vičenec horský vyskytujúce sa v Tatrách len na jednej lokalite. Z glaciálnych reliktov rastie v botanickej záhrade dryádka osemlupienková, lomikameň ovisnutý, turička jednoduchá a ostrička myšia. Ako posledná rozkvitá astra spišská. Len v tomto roku sa v botanickej záhrade na ploche takmer tri hektáre predstavuje 290 bylín a drevín počnúc rastlinstvom podhorských lúk cez lesný podrast až po vegetáciu alpínskeho a subniválneho stupňa.

V záujme ochrany prírody TANAPu si milovníci skalničiek môžu sadeničky a semená tatranských rastlín a drevín kúpiť priamo v botanickej záhrade. V tomto roku ponúkajú Štátne lesy TANAPu takmer 80 druhov rastlín, medzi ktorými nebude chýbať najžiadanejší plesnivec alpínsky, silenka bezbyľová, lomikameň metlinatý, zvonček maličký, klinček ľadovcový, veternica narcisokvetá, klinček včasný, dryádka osemlupienková či horec.

V botanickej záhrade vybudovali Štátne lesy TANAPu bezbariérové trasy a je preto prístupná aj pre ľudí so zníženou schopnosťou pohybu, handicapovaným turistom i detským kočíkom.

Nezmeškajte novinky zo sveta Vysokých Tatier - odoberajte náš newsletter:

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *