Výbava na hory

Chránte v horách svoj telefón

Telefón v horách dnes používame nie len na telefonovanie. Fotenie, SMS, MMS, WhatsApp, Viber sa stali našim pravidelnými spoločníkmi. Často v horách ale čelíme dažďu, pádom, pritlačeniu telefónu v ruksaku.  
Kvalitný obal pomôže tomu, aby strach o telefón nebol väčší ako radosť z jeho použitia. Samozrejme, všetko je otázkou kompromisu – aký veľký obal, sme ochotní na svoj mobil zniesť pri akej veľkej miere ochrany.
Našim cieľom pri hľadaní bolo poskytnúť ochranu pre Samsung Galaxy S4. Rozšírenosť telefónu nahráva množstvu dostupných obalov. Ak už máte dosť obalov, ktoré nechránia dislpej, rohy telefónu, alebo obal opustí telefón pri prvom náraze, je tento článok práve pre Vás. Vybrali sme si pre reálne otestovanie tieto tri obaly:

UAG

Od značky UAG sme vyskúšali obal Aero. Oslovilo nás toto video:

UAG Aero ponúkalo z troch vybraných obalov najmenšiu robustnosť a podľa testu veľmi dobré chránenie pri náraze. Vystúpenie obalu okolo displeja chráni displej pred nárazom. Konektory ale nie sú prekryté, čo spôsobilo pri testovaní pri silnejšom daždi vytopenie telefónu. Cena obalu je od 18 dolárov cez Ebay.

Otterbox Commuter

Otterbox je líder v oblasti outdoorových obalov. Modely Commuter ponúkajú dvojvrstvový obal. Vrstva bližšie k telefónu je z gumy, ktorá dobre absorbuje potenciálny náraz. Zároveľ kryje konektory telefónu pred vodou alebo prachom. Veľmi Otterbox deffender je masívnejšou ochranou. Voči vode však neochráni. Telefón pri otorčení displejom na rovnú plochu opäť chráni vystúpený obal. Guma bráni šmýkaniu sa. K obalu je dodávaná kvalitná fólia Otterbox. Model Deffender je nadstavbou Commutera s krytím displeja. Opať však nejde o púzdro, ktoré by mohlo padnúť do vody. Cena obalu je okolo 20 dolárov cez Ebay.

Čínsky LOVE MEI

Do vody Vám môže spadnúť púzdro firmy LOVE MEI. Plávať však s ním nemôžete.

Video ukazuje naozaj extrémne používanie. Dva kovové rámy majú svoju hmotnosť aj robustnosť. O ochrane telefónu ale nie je pochybnosť. Prispieva uloženie telefónu v mäkkej gume, kryty konektorov, možnosť prevlečenia šnúrky cez kovový rám a displej chránený vlastným robustným Gorilla Glass. Preto pri tomto obale zabudnite na pocit dotyku s fóliou. Prsty Vám budú chodiť po kvalitnom a citlivom skle. V cene je aj v horách užitočná šnurka. Cena obalu je opäť okolo 20 dolárov na Ebay.

Na záver

Momentálne sú na trhu viaceré telefóny, ktoré odolnosť voči prachu a vode riešia priamo kvalitou prevedenia telefónu. S pokojným svedomím nám ale asi padať z rúk nebudú. Obalom, ktorý chráni voči pádu v horách nikdy nič nepokazíme. Skôr nám pribudne aj pár fotografií aj v terénoch a podmienkach, kde by sme mobil inak nevyťahovali.

Nezmeškajte novinky zo sveta Vysokých Tatier - odoberajte náš newsletter:

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *