Vedeli ste že

Dinosaury v Tatrách

Už je to nejaký ten rok, čo sa prestalo ozývať dunenie dinosaurov na tejto planéte.

Svoje stopy zanechali aj vo Vysokých Tatrách. Písal sa rok 1975, keď boli skamenelé stopy dinosaurov nájdené v oblasti Tichej doliny. Pravdepodobne išlo o coelurosaura, predka známeho tyranosaura. Museli by ste mať výšku dva metre, aby ste sa mu pozerali do očí. Ak by sa mal niekde zložiť, potreboval by so svojimi štyrmi metrami akurát jedno parkovacie miesto. Málokto vie, že tieto dinosaury boli operené. Ak Vám táto predstava pripomína veľkú hydinu, tak vlastne nie ste ďaleko od pravdy.

Boli to časy, kedy Európa tak, ako ju poznáme dnes, bola prakticky temer celá pod hladinou mora. Ak by ste chceli týchto obrov vidieť naživo, museli by ste cestovať v čase 200 miliónov rokov do minulosti.

Dinosaury v Tatrách
Dinosaury v Tatrách

Dinosaury v Tatrách dnes

Kto sa nebojí, nech sa príde pozrieť. Zdroj: dinoparktatry

Dnes sa minulosti Vysokých Tatier budete môcť dotknúť v Dolnom Smokovci, kde práve v týchto dňoch spustili nový Dinopark v Tatrách. Na deti i dospelých čakajú dynamické modely dinosaurov s realistickými zvukmi, 3D kino a, ako to už býva, aj trampolíny, nafukovacie hrady i občerstvenie. Nielen že sa môžete s každým dinosaurom vyfotografovať, ale dozviete sa aj zaujímavé informácie o ich spôsobe života, stravovaní a dobe v ktorej vládli Zemi. Milovníkov dinosaurov privíta už pri vstupe obrovský Brachiosaurus.

Dinopark Vysoké Tatry - Dolný Smokovec
Dinopark Vysoké Tatry – Dolný Smokovec

Nezmeškajte novinky zo sveta Vysokých Tatier - odoberajte náš newsletter:

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *