Aktuality

Filmu Stopy na hrebeni od Pavla Barabáša udelili na Novom Zélande Grand Prize

Filmu Pavla Barabáša udelili na Novom Zélande Grand Prize

Najväčší festival horských filmov na južnej pologuli sa koná na Novom Zélande. Spomedzi 74 nominovaných filmov z celého sveta udelila odborná porota hlavnú cenu filmu slovenského režiséra Pavla Barabáša Stopy na hrebeni.

„Štandard prihlásených filmov dosahuje svetovú úroveň. Sú to filmy o úžasných a inšpiratívnych dobrodružstvách. Film Stopy na hrebeni právom vyhral Grand Prize. Je to úžasný film" , povedal riaditeľ festivalu Mark Sedon o filme.

História tohto festivalu sa začala v roku 2002 vo Wanake a dnes je jeden z najlepších festivalov horských filmov na svete. Festival sa koná 4.-8.7. v meste Wanaka a následne 10.-11. 7. 2014 v meste Queenstown. Hneď potom čaká ocenené filmy turné po ďalších 15-ich mestách na Novom Zélande pod názvom Best of Wanaka Tour.

Film Stopy na hrebeni je autentickým svedectvom dvoch priateľov Miša Sabovčíka a Adama Kadlečíka, ktorí sa v zime pokúsili prejsť celý hlavný hrebeň Tatier bez podpory. Je to príbeh o odvahe i strachu, silnej túžbe i beznádeji, vytrvalosti ale aj bolesti.

„Ani vo sne som nečakal to najvyššie ocenenie z prostredia najmenších veľhôr sveta. Skôr som to bral ako domáci tatranský príbeh. Ale na druhej strane ma teší, že rovnako ako sme sa my dozvedeli o úchvatnej prírode Nového Zélandu z filmu Pán prsteňov, tak sa dozvedia diváci na Novom Zélande, že existuje v strede Európy pozoruhodné pohorie Vysoké Tatry," reagoval na ocenenie režisér filmu Pavol Barabáš.

Film Stopy na hrebeni je šiesta časť televízneho dokumentárneho seriálu Príbehov tatranských štítov, ktorý dostal doposiaľ 17 ocenení doma i v zahraničí. Vznikol v koprodukcii s RTVS a finančne ho podporil Audiovizuálny fond.

Informácie v novozélandskej tlači nájdete na: http://article.wn.com/view/2014/06/06/Slovakians_win_top_prize_in_festival/

Zoznam filmov aj s oceneniami: http://mountainfilm.net.nz/wanakafestival/wp-content/uploads/2014/06/FINAL-Wanaka-Programme.pdf

Stránka filmu Stopy na hrebeni: http://www.k2studio.sk/filmy/stopy-na-hrebeni

Film si môžete zakúpiť na: http://www.k2eshop.sk/k2eshop/eshop/0/0/5/47-23-2DVD-PRIBEHY-TATRANSKYCH-STITOV-V-VI

Nezmeškajte novinky zo sveta Vysokých Tatier - odoberajte náš newsletter:

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *