Aktuality

V električke s lístkom cez SMS-ku

Cestovanie vlakmi na území Vysokých Tatier je možné už aj na nový druh lístkov – na SMS lístky. Ide o lístky zakúpené cez mobilný telefón prostredníctvom krátkej textovej správy zaslanej na jednoduché číslo 2233. Novú službu spustila Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) od utorka 15. júla tohto roka. 
Základný lístok má cenu 2 € a platí neobmedzene dve hodiny na akúkoľvek vzdialenosť.  Okrem dvojhodinového lístka si možno kúpiť denný lístok.

Oba druhy lístkov je možné získať aj v zľavnených verziách. Nová služba je dostupná v sieťach Orange Slovensko, Slovak Telekom a O2 Slovensko. Získanie cestovného lístka na území Vysokých Tatier je tak jednoduché a rýchle. SMS lístok je využiteľný pre cestovanie po 57 kilometroch tratí – v systéme Tatranských elektrických železníc (TEŽ), na Ozubnicovej železnici (OŽ) a na trati z Popradu cez Studený potok do Tatranskej Lomnice.

Popri  SMS lístkoch je možné naďalej kupovať lístky vo Vysokých Tatrách aj tradičným spôsobom –  napríklad cez pokladnicu, blokový lístok v sieti zmluvných partnerov alebo cez internet (osobitné tarify).

druh lístka

 čo napísať do SMS 

cena

Dvojhodinový/ 2 h od doručenia SMS

obyčajný 

2 €

zľavnený 

1 €

batožina/bicykel 

1 €

1-dňový/ do 24. hodiny dňa zakúpenia

obyčajný 

C

4 €

zľavnený 

D

2 €

info

INFO
HELP

neoprávňuje
cestovať

Vo Vysokých Tatrách je vo vlakoch zavedený samoobslužný výpravný systém, ktorý sa dotýka nastupovania a vystupovania v 22 zastávkach/staniciach. Vo vlakových súpravách nie sú vlakvedúci, označenie lístkov preverujú kontrolóri prepravy ZSSK. Cestujúci musí mať cestovný lístok kúpený vopred a po nastúpení si ho označuje podobne ako pri cestovaní mestskou hromadnou dopravou. Neoznačený alebo neplatný lístok je spojený s povinnosťou dokúpiť si lístok s doplatkom 30 eur. 
Súčasne SMS lístok môžu cestujúci využiť aj na trati z Tatranskej Lomnice cez Studený Potok do Popradu a späť (8 zastávok/staníc). Ide o bežnú trať ŽSR fungujúcu v klasikom režime – vo vlakoch sú vlakvedúci.

Ako postupovať:

 • poslať sms  – prázdnu alebo s písmenom zľavnenej verzie lístka na číslo 2233
 • do 2 minút odosielateľ dostane späť SMS lístok – ten je dokladom pre kontrolóra prepravy
 • možnosť kúpiť viac SMS lístkov z jedného mobilu
 • dodatočný či preposielaný SMS lístok neplatí
 • do vlaku treba vstupovať s platným SMS lístkom prijatým v mobilnom telefóne

SMS lístky platia:

 • na tratiach Tatranských elektrických železníc/ TEŽ (35 km) zo Štrbského Plesa cez Starý Smokovec do Popradu alebo do Tatranskej Lomnice
 • Ozubnicovej železnice/OŽ (5 km) zo Štrby na Štrbské Pleso
 • na trase Poprad-Tatry – Studený Potok – Tatranská Lomnica (17 km)  /trať Železníc SR

Rôzne druhy cestovných lístkov vo Vysokých Tatrách:

 • LÍSTOK Z POKLADNICE/ jednorazové, denné či viacdenné časové lístky. Pokladnice s vymedzením otváracích hodín sú prístupné na 9 vybraných väčších zastávkach/staniciach TEŽ.
 • BLOKOKOVÉ jednorazové lístky predávané u vybraných partnerov/ kiosky, penzióny, hotely
 • LÍSTKY zo samoobslužných predajných  AUTOMATOV umiestnené v budovách staníc
 • u RUŠŇOVODIČA  – len celodenný lístok za 4 eur /2 eur
 • lístok z INTERNETU alebo cez mobilný internet v mobile /lacnejší o 5 %
 • SMS LÍSTOK / dvojhodinový, prípadne denný

Všeobecné informácie o doprave v Tatrách nájdete tu

Nezmeškajte novinky zo sveta Vysokých Tatier - odoberajte náš newsletter:

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *