Aktuality

Horolezci a skialpinisti, STOP! Do TANAP-u už nesmiete!

Pondelok 15.4. bol posledným dňom, kedy sa skialpinisti a horolezci mohli rozlúčiť s túrami na území Tatranského národného parku. Dňom 16.4. vstúpila do platnosti jarná sezónna uzávera. Nový návštevný poriadok TANAP-u, ktorý platí od 15.decembra minulého roku k uzávere pre skialpinistov prilepil aj uzáveru pre horolezcov. A tak sa od dnešného dňa do Tatier môžete vydať len po značených turistických chodníkoch, ktoré nepodliehajú sezónnej uzávere. Mimo nich nesmie nik.

Pre porovnanie, poľský TPN nemá sezónne uzávery a činnosť horolezcov nie je takto limitovaná. Poľsko i Slovensko sú členmi európskej únie napriek tomu sa nožnice posudzovania ochrany prostredia v tom istom pohorí značne rozchádzajú aj keď ide o cezhraničné chránené územie rovnakej kategórie, teda malo byť manažované z hľadiska legislatívy kompatibilne.

Po schválení návštevného poriadku, ktorý čosi nové i povolil, ale mnohé i zosekal, sa zdvihla vlna nevôle. Nové vedenie Správy TANAP-u vyzvalo verejnosť na jeho pripomienkovanie. Uvidíme, ako sa s pripomienkami Správa TANAP-u vysporiada.

Uzávera končí 1.6., kedy sa otvára letná turistická sezóna.

Nezmeškajte novinky zo sveta Vysokých Tatier - odoberajte náš newsletter:

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *