Aktuality

Juzek Psotka by sa dnes dožil 80tych narodenín

Dnes 12.2.2014 by oslávil 80. narodeniny Jozef "Juzek" Psotka (12.2.1934 v Košiciach – † 16.10.1984, Mount Everest, Nepál). Do výšky 8850 metrov vystúpil na Evereste nie klasickou cestou, ale oveľa náročnejšou – Južným pilierom a to ešte bez kyslíka.. Dovtedy sa to nikomu na svete v jeho veku /mal takmer 51 rokov/ nepodarilo.

Muž s najdlhším pobytom v osemtisícovej výške, tretí najpopulárnejší slovenský horolezec 20. storočia a v prvom rade veľmi obetavý a cnostný človek – Ing. Jozef Psotka.

"Priateľstvá v horách na spoločnom lane v starých cestách a vzdušných hrebeňoch sú nerozlučné", "Mať rád hory je najkrajšie a najtrvalejšie" – toto boly Juzekove slová a myšlienky.

"Odmala rád športoval.. Ako deti chodievali behávať do lesa. Uvedomil, že beh mu spôsobuje radosť. Bol pri ňom šťastný. Aj keď presedlal na horolezectvo, behávať neprestal, čím sa odlišoval od ostatných. V tých časoch sa tradovalo, že na lezenie netreba trénovať, stačí hlavne veľa liezť. Juzek bol prvý, kto kombinoval lezenie s kondičnou prípravou.“
(Z knihy Koniec pavúkov v Tatrách).. Na jeho počesť sa behá Memoriál Jozefa Psotku. Nech odpočíva v pokoji. Obrovský rešpekt a česť jeho pamiatke.

Nezmeškajte novinky zo sveta Vysokých Tatier - odoberajte náš newsletter:

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *