Aktuality

14 rokov od konca Pavúkov v Tatrách

Dnes, 25.2.2014, je to štrnásť rokov čo zahynuli bratia Pavol a Ondrej Pochylí („Pavúci“) po páde z Nemeckého rebríka v severnej stene Malého Kežmarského štítu vo Vysokých Tatrách pri uvoľnení snehovej dosky.

Starší z bratov, Pavol Pochylý (25.9.1945 Galanta), bol popredný slovenský horolezec, priekopník extrémneho horolezectva, po smrti ho vyhlásili (JAMES) za horolezca 20.storočia na Slovensku. Uskutočnil vyše 300 výstupov vo Vysokých Tatrách, 40 prvovýstupov, z nich polovicu v zime. Vari vo všetkých väčších stenách spravil prvovýstup (v Galérii Gánku päť). Bol lídrom skupiny, ktorú Poliaci nazvali Pavúci. Prezývku si vyslúžili za spôsob lezenia, pri ktorom využívali dlhé ruky i nohy a krátky driek. Pavol Pochylý v roku 1979 ako prvý prešiel hlavný hrebeň Vysokých Tatier v zime, bez podpory zdola, bez predchádzajúcej vynášky materiálu a sólo. Predtým, v roku 1970, v trojici (spolu s bratom Ondrejom a Ivanom Dieškom), ktorá prechod dokončila expedičným spôsobom s podporou zdola. V Alpách okrem iných výstupov asi jeho najvýznamnejší, bol sólo prvovýstup ideálnou direttissimou severnou stenou Eigeru. Jeho životným krédom bolo:

Nemožné je len jednou z možností.

Významným horolezcom a častým spolulezcom bol aj jeho mladší brat Ondrej Pochylý (6.11.1949 Galanta).. Uskutočnil vyše 420 výstupov vo Vysokých Tatrách, z toho 150 v zime a 28 prvovýstupov. V Alpách okrem iných výstupov asi jeho najvýznamnejší, bol prvovýstup direttissimou JV stenou Grand Pilier d´Angle na Mont Blanc.

Česť ich pamiatke.
(info z knihy Koniec Pavúkov v Tatrách (Milan Vranka) r.2012)

Pozrite si video na VIMEO – Pavúk rozhovory.

a video – spomienku na prvovýstup na Jastrabke:

Nezmeškajte novinky zo sveta Vysokých Tatier - odoberajte náš newsletter:

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *