Aktuality

Obrí 100m odtrh: Do doliny sa zrútila celá veža

AKTUALIZÁCIA: Včera sme Vás informovali o veľkej kamennej lavíne v masíve Mengusovských štítov, ktorej pád sa podarilo zachytiť turistom v oblasti Morského oka. Potom, ako sme sa dozvedeli o páde kamennej lavíny v tejto oblasti, nám začalo dávať zmysel, prečo sme v Mengusovskom sedle pri zostupe zo sobotnej túry nestretli z poľskej strany ani nohu. Vtedy sme ešte nevedeli o kamennej lavíne, ani o jej gigantickej príčine.

Efektom pripomínala veľké prachové lavíny

Vzhľadom na veľkosť a členitosť steny, ktorou Mengusovské štíty z hlavného hrebeňa Vysokých Tatier spadajú na sever ku Morskému oku, bolo na videu natočenom turistami od Morského oka vidieť iba záverečnú časť pádu kamennej lavíny. Napriek tomu je vidieť, že ich pád a trieštenie pôsobil doslova ako explózie pri bombardovaní.

Odpadla časť steny Veľkého Mengusovského štítu

Pozrite si zábery, z ktorých mrazí. Od Čierneho stavu turisti natočili celý pád kamennej lavíny, ktorá efektom nebola nič dlžná snehovým lavínam zo zvíreného prachového snehu. Tentokrát ale išlo o prach rozbíjajúcich sa kameňov. Keď sa už konečne zdá, že pád lavíny ustáva (4:35min), prichádza obrí odtrh, pri ktorom padá celá Kurczabova vežička.

K odtrhu došlo v piatok 22.10.2021 o 16:40 hod. Zo steny sa odtrhla veža, cez ktorú prechádzala horolezecká cesta Kurczaba VI-, ktorou vyliezli ako prví Janusz Kurczab a Krzysztof Zdzitowiecki 23.6.1962. Cesta viedla od Mengusovského piliera do steny obchádzajúc previsy, cez vežu a následne naspäť na Mengusovský pilier končiaci na vrchole Veľkého Mengusovského štítu. Vo videu vidíte voľný pád previslých častí steny.

Červeným vyznačená trajektória pádu. Zväčšená lokalita je miesto kde sa stala Kurczabowa horolezecká cesta minulosťou.

V blízkosti turistických chodníkov

Kamenná lavína padala cez Mengusovský kotol, ktorého okrajom prechádza najťažší poľský turistický chodník cez Kazateľnicu Mengusovskú do Mengusovského sedla (poľsky Przełęcz pod Chłopkiem). Napriek tesnej blízkosti sa poľský TPN ako aj poľská horská služba vyjadrili, že neevidujú žiadne nezvestné osoby. Či lavína nezasiahla truristický chodník zatiaľ nie je známe. Záchranári TOPR budú situáciu preverovať využitím drona, nakoľko v lokalite je stále vysoké riziko pádu nestabilných skál.

Miesto odtrhu deň po páde lavíny, fotené z hlavného hrebeňa Vysokých Tatier

Čo spôsobilo odtrh?

Geologická aktivita je pre hory prirodzená. Jej urýchlenie vie mať na svedomí vietor a mráz. V jesenných mesiacoch sa vie terén premočiť a ľad spôsobí rozpínanie trhlín. Na jeseň často dochádza k jeho následnému roztopeniu, čo vedie k destabilizácii. V dňoch, kedy došlo k odtrhu navyše v lokalite prevládal silný nárazový vietor.

Odtrh nebol jediný

V roku 2015 sa v masíve Veľkého Mengusovského štítu uvoľnil odtrh menších rozmerov pod Mengusovskou vežičkou, ktorá sa nachádza v hlavnom hrebeni západne od Veľkého Mengusovského štítu.

V roku 2018 došlo k odtrhu na Niebieskiej Turni. Odtrh vtedy poškodil chodník vedúci zo sedla Závrat na Svinicu. Turistický chodník bol uzavretý dva roky.

Nezmeškajte novinky zo sveta Vysokých Tatier - odoberajte náš newsletter:

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *