Aktuality

Zimná uzávera je dnes už ozaj zimná

V pondelok 1.11.2021 začala platiť na území Tatranského národného parku sezónna uzávera. Jej znenie upravuje verejná vyhláška Okresného úradu Prešov z októbra 2017, ktorá momentálne supluje chýbajúci Návštevný poriadok TANAP-u.

V praxi (a zjednodušene povedané) to znamená, že až do začiatku najbližšej letnej sezóny (14.6.2022) sú uzatvorené turistické chodníky nad vysokohorskými chatami. Po chaty sú chodníky otvorené aj v zimnej sezóne s výnimkou Chaty pod Rysmi.

Ako sú na tom susedia?

U susedov na poľskej strane Vysokých Tatier takéto obmedzenia nenájdete. Chodníky sú v poľských Tatrách otvorené celoročne.

Kam teda návštevník môže a kde už nie?

Najzrozumiteľnejšie je zrejme povedať, kam návštevník môže:

  • Vysokohorské chaty a hotely: Pre turistov sú sprístupnené turistické chodníky na tatranské chaty s výnimkou Chaty pod Rysmi, ktorá je v čase sezónnej uzávery zatvorená.
  • Tatranské sedláSedlá v Tatrách sú zatvorené. Jedinou výnimkou je Sedlo pod Ostrvou (1 966 m n.m.)
  • Magistrála: Tatranská magistrála, teda červený turistický značený chodník kopírujúci južné úbočia Tatier je sprístupnený od svojho začiatku Tokariny v Západných Tatrách kontinuálne až do Vysokých Tatier po Skalnaté Pleso. Vo východnej časti Tatier je otvorená časť od Chaty pri Zelenom plese po Biele pleso.
  • Vrcholy: Jediným otvoreným vrcholom vo Vysokých Tatrách počas sezónnej uzávery je Predné Solisko. Pozor si dajte na Slavkovský štít, ktorý už do zoznamu otvorených turistických chodníkov v čase sezónnej uzávery nespadá (v minulosti bol tento chodník otvorený aj v čase sezónnej uzávery ak nebol pokrytý snehom). V Západných Tatrách môžete vystúpiť na vrcholy medzi Barancom a Plačlivým, nakoľko chodníky prechádzajúce týmito vrcholmi ostávajú otvorené.
  • Severné doliny: Kto obľubuje samotu severných dolín Tatier, zájde či už v Javorovej alebo Bielovodskej doline po horárne. Za nimi začína sezónna uzávera.
  • Z južnej strany je možné ísť nad chaty: v Mengusovskej doline rázcestie pod Žabím potokom, zo Štrbského Plesa do Mlynickej diliny po vodopád Skok, v Kôprovej doline po Kmeťov vodopád, v Tichej doline po chatku Tábor.

Aktuálne podmienky

Čaro aktuálnych podmienok si môžete vzdialene vychutnať cez webkamery tu. Pri plánovaní túr nezabúdajte, že skorému stmievaniu od nedele napomáha aj zmena letného času na zimný.

Detailnejšie sa o aktuálnom právnom stave súvisiacom so sezónnou uzáverou môžete dočítať tu:

Nezmeškajte novinky zo sveta Vysokých Tatier - odoberajte náš newsletter:

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *