Aktuality

Odložte ohňostroje a petardy

V našich horách máme prelom starého a nového roka prežiť s pokorou a ohľaduplnosťou voči prírode. Delobuchy, ohňostroje, svetlice a petardy do Tatranského národného parku nepatria a sú v ňom zakázané.

Zvieratá žijúce vo voľnej prírode majú vyvinutý mimoriadne citlivý sluchový aparát a hlučné oslavy im spôsobujú stres i zvýšený výdaj energie, ktorá je v zimnom období vzácna. Veď si len spomeňme na domácich štvornohých miláčikov, ktorým majitelia neraz dávajú ako silvestrovský „darček“ prostriedky na upokojenie. Čo asi prežívajú divo žijúce živočíchy?

Kto zažil búrku v Tatrách vie, čo dokáže akustika v dolinách a medzi skalnými stenami. Ohňostroje nemajú stopku len vo vysokohorskom priestore, ale aj v jednotlivých osadách mesta. Správa TANAP-u apeluje na rekreačné zariadenia i klientov, aby nepoužívali zábavnú pyrotechniku.

Nie len tatranské zvieratá, ale celé prostredie si zaslúži byť ušetrené od svetelného i zvukového smogu a odpadu, ktorý po oslavách už málokto pozbiera. A aj pri dobrej vôli ho zväčša ani nenájde. Alternatívou nie sú ani lampióny šťastia. Lesu a človeku môžu spôsobiť nešťastie v podobe požiaru. Navyše, po horiacej chvíľkovej radosti ostávajú nebezpečné drôty, do ktorých sa môžu zamotať živočíchy.

Čo tak byť trendy a zamerať sa na astroturizmus? Časy, keď sa o hviezdnu oblohu a vesmír zaujímali iba vedci a romantici, je dávno preč. Ľudia unikajú z miest, túžia po pozorovaní hviezdnej oblohy v prírode. To je iste obohacujúcejšie ako hlučná zábava na silvestrovský večer.

Zdroj: TANAP

Nezmeškajte novinky zo sveta Vysokých Tatier - odoberajte náš newsletter:

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *