Aktuality

Tatranské včely získali zlato

Testovaný med z TANAP-u má podľa zistení vedcov najvyšší antibakteriálny potenciál. I to je potvrdením, že rozširovanie včelárskych aktivít Správy TANAP-u je dobrým zámerom.

Med včiel, ktoré pilne a precízne pracujú pod značkou TANAP, prihlásila Správa Tatranského národného parku so sídlom Tatranskej Lomnici do súťaže O najlepší med v rámci projektu neSPPíme, bzučíme. Na kvalitu produktu sa pozreli experti, na Štátnom veterinárnom a potravinovom ústave ho podrobili mikrobiologickým skúškam i fyzikálno-chemickým analýzam a medovicový med otestovali aj vedci z Ústavu molekulárnej biológie SAV, ktorí sledovali jeho celkovú antibakteriálnu aktivitu voči Staphylococcus aureus, ľudovo známym ako zlatý stafylokok. A výsledok? Tatranské včely si vyslúžili známku kvality „GOLD“, testovaný med z TANAP-u má najvyšší antibakteriálny potenciál.

Toto „vysvedčenie“ potvrdilo, že plány rozšíriť aktivity okolo včelárstva majú zmysel. Okrem toho, že pod značkou TANAP by ste si mohli zakúpiť med a ďalšie produkty od včiel, Správa TANAP-u chce rozšíriť aj ekovýchovu. „Návštevníkom by sme mohli vysvetliť priamo na mieste celú alchýmiu o včelách až po produkciu medu, lebo mnohé deti si možno myslia, že keď med kúpia v hypermarkete, tak ho nejaký reťazec aj vyrába. Deťom sa bude v rámci envirovýchovy venovať náš pracovník, ktorý im celý proces vysvetlí priamo na Cabalovej lúke,“ hovorí riaditeľ Správy TANAP-u Pavol Majko. Ak sa tento zámer podarí, návštevníci by tak mali v Tatranskej Lomnici a okolí okrem prehliadky múzea a botanickej záhrady ďalšiu zaujímavú aktivitu.

Zdroj: TANAP

Nezmeškajte novinky zo sveta Vysokých Tatier - odoberajte náš newsletter:

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *