Aktuality

Orlica Anička zomrela

Uplynulo neuveriteľných desať rokov, počas ktorých sme mali možnosť sledovať fascinujúci príbeh orlice Aničky. Život samičky orla krikľavého sa však pred pár dňami navždy skončil.

Nález uhynutého orla na pasienku pri Liptovskom Trnovci nahlásil chovateľ oviec. Číselné kódy ornitologických krúžkov na behákoch potvrdili, že ide o „našu“ Aničku. Pravdepodobnou príčinou smrti bol súboj s iným, silnejším orlom, za ktorý samička zaplatila najvyššiu cenu. „Orlicu Aničku sme odchytili v auguste 2013 a vybavili ju solárnou GPS vysielačkou. Bola to jedinečná šanca dozvedieť sa viac o živote orla krikľavého. Tri roky sme prostredníctvom telemetrie sledovali jej úžasnú a často náročnú cestu na zimovisko do juhovýchodnej Afriky a späť na Slovensko. Naša orlica pri migrácii preletela ponad 25 štátov – z Európy cez Rumunsko, Bulharsko, Turecko okolo Čierneho mora do Ázie, cez Sýriu a Izrael popri Stredozemnom mori a okrajom Červeného mora až na africký kontinent do Egypta,“ spomína na každoročnú odyseu známej orlice strážca Správy TANAP-u Peter Vrlík. Anička ďalej pokračovala na juh pozdĺž Nílu do Sudánu a koncom októbra preletela v Ugande cez rovník. Neskôr už letela voľnejším tempom smerom na Zambiu, Zimbabwe. Najďalej sa dostala až do Južnej Afriky, len štyridsať kilometrov od Indického oceánu, čo je 8 400 kilometrov vzdušnou čiarou od svojej domoviny, Liptova, kde sa narodila.

Projekt monitorovania orlice Aničky sa skončil v roku 2016, keď jej pri návrate z Afriky na hniezdisko pod Tatrami plánovane odpadla z chrbta vysielačka. Zoológovia ju identifikovali vďaka jedinečnému číselnému kódu na modrom plastovom krúžku na nohe. „Po každoročných príletoch zo zimoviska sme ju vždy netrpezlivo čakali na jej pôvodnom hniezdisku. Aničku sme sledovali nielen počas migrácii, ale aj pri opakovanom hniezdení pomocou online kamier. Potešilo nás, že ostávala verná lokalite v blízkosti malej liptovskej dedinky Beňušovce,“ vysvetľuje ďalej Vrlík. Anička bola vzorná mama a so svojím partnerom vychovali niekoľko životaschopných mláďat. Jej príbeh sledovali státisíce ľudí, preto zanechala stopu v povedomí širokej verejnosti. Údaje z malého batôžka na chrbte poskytli Správe TANAP-u cenné údaje, ktoré by sa inak ako telemetrickým sledovaním nedali získať.

Závideli sme Aničke jej takmer nekonečnú voľnosť. Letieť, putovať, spoznávať pre nás často neznáme, exotické krajiny. A to všetko z nadoblačnej výšky. Romantická predstava, ktorá sa neraz stretávala s realitou skutočného sveta. To, že svoju životnú púť ukončila pod Tatrami, kde sa aj narodila, bolo možno jej osudom.

Tak ako vie byť príroda krásna, vie byť aj krutá. Ako láskavá matka a prísny otec. Vždy je ale spravodlivá. Má svoje zákonitosti, ktoré sa snaží zmeniť len jediný tvor na zemi. Človek.

Krásne spomienky na Aničku nám zostanú navždy. Bude nám však veľmi chýbať. Ďakujeme všetkým, ktorí sledovali desaťročný príbeh samičky orla krikľavého. Našej Aničky.

Príbeh orlice Aničky si môžete pripomenúť prostredníctvom videodokumentov  alebo rozhlasových príspevkov

Zdroj: TANAP

Nezmeškajte novinky zo sveta Vysokých Tatier - odoberajte náš newsletter:

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *