Aktuality

Otvorili novú via ferratu v Tatrách

Dnes sa uskutočnilo slávnostné otvorenie novej via ferraty vo Vysokých Tatrách. V poludňajšom čase tak zástupcovia Klubu slovenských turistov (KST) uviedli do života ferratu Priečne sedlo.

Ferrata bola vybudovaná v rámci projektu „Hory bez hraníc – integrácia siete turistických chodníkov do cezhraničného turistického produktu“. S terénnymi prácami sa začalo na konci júna.

Nová via ferrata do Priečneho sedla je jednosmerná a vedie vpravo od reťazí z Malej Studenej doliny do Priečneho sedla. Jej celková dĺžka je 430 metrov a autori uvádzajú ferratový set ako odporúčaný.

Horná časť zaisteného úseku Priečneho sedla
Horná časť zaisteného úseku Priečneho sedla

Fakty o Priečnom sedle

  • Priečnym sedlom vedie obojsmerná turistická trasa vedúca z Malej Studenej doliny (od Téryho chaty) do Veľkej Studenej doliny (ku Zbojníckej chate).
  • Tento prechod sa považuje v Tatrách za technicky a kondične najnáročnejšiu túru.
  • Vzhľadom na svoju exponovanosť v Malej Studenej doline bolo Priečne sedlo dlhodobo jednosmerné a to až do doby, kedy v ňom bola inštalovaná paralelná trasa reťazí. Z pohľadu od Téryho chaty pravá trasa s reťazami slúži na výstup a ľavá na zostup.
  • K týmto trasám pribudla od dnešného dňa nová trasa – via ferrata, nachádzajúca sa vpravo od doterajších reťazí. Táto trasa je jednosmerná.
  • Pôvodne plánovali tvorcovia vystavať ferratu obtiažnosti C, nakoniec je ferrata obtiažnosti A – teda najjednoduchšia zo šesťdielnej Schallovej stupnice obtiažnosti, ktorá sa na hodnotenie ferrát používa najčastejšie.

Nezmeškajte novinky zo sveta Vysokých Tatier - odoberajte náš newsletter:

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *