Aktuality

Pápež Ján Pavol II. a Vysoké Tatry

Pápež Ján Pavol II. bol ešte Karol Józef Wojtyla, keď mu Tatry učarovali. Prirodzene, najprv z poľskej strany, kedže odtiaľ pochádzal. Množstvo túr, ktoré v nich za mlada absolvoval asi dnes už nikto nespočíta. Veľmi rád lyžoval. Nosál v Zakopanom, Kasprowy wierch, či Chochołowska dolina boli jeho obľúbenými miestami.

Málokto vie, že už ako deväťročný prišiel o mamu a tri roky nato aj o staršieho brata. Vo veku 21 rokov ho opustil aj otec.

Slovenské Vysoké Tatry navštívil prvý krát už v roku 1952

Slovenské Tatry navštívil prvý krát v roku 1952. Ako mladý kaplán prespával pri svojich výstupoch na slovenskej strane Vysokých Tatier v Čučoriedke v Starom Smokovci, domčeku nachádzajúcom sa pri údolnej stanici lanovky na Hrebienok. V roku 1952 tam strávil 4 dni. Do Čučoriedky sa niekoľkokrát vrátil. Väčšinou prišiel v piatok a v sobotu po túre sa vracal späť do Poľska.

V roku 1978 bol vyhlásený za pápeža. Ako pápež sa rád vrátil do poľských Tatier, kde navštívil Polanu Chochołowskú, Kasprowy wierch, Morskie Oko a Kalatówki (1997).

Kráčajte vždy po horách tak, aby ste nestratili značky/znamenia. „Wujtek“

Na Tatry si našiel čas aj v období, kedy mu v Ríme patril najvyšší katolícky piedestál.

25 rokov od návštevy Svätého Otca vo Vysokých Tatrách

3. júla v roku 1995 navštívil Sliezsky dom už ako pápež. Bola to už jeho druhá pápežská návšteva Slovenska. Prvý krát navštívil Slovensko v roku 1990. Jeho návštevu na Sliezskom dome stále pripomína kríž, ktorý tam vysvätil. Nachádza sa na južnej strane od hotela v blízkosti terasy, kde posvätil lano a čakan horskej službe.

Prichádzal vtedy o paličke a odchádzal bez nej.

Vo Velickej doline ho privítal vtedajší chatár Klaudius Burger s manželkou a rodinou. Prichádzal vtedy o paličke a odchádzal bez nej – aj takto spomínajú tatranci na návštevu pápeža mimoriadne skromného a pokorného človeka.

Posvätenie horolezeckého lana a čakana Jánom Pavlom II.
Posvätenie horolezeckého lana a čakana Jánom Pavlom II. Na fotografii Štefan Zavacký st., Juraj Bobula, Mikuláš Michelčík a Ján Pavol II.

Nemí svedkovia pripomínajú vzácnu návštevu

Izba, kde pápež oddychoval bola na dlhé roky zachovaná. Keď Klaudius Burger s rodinou odišiel zo Sliezskeho domu, presťahoval izbu do Ždiaru.

V blízkosti kostola v Starom Smokovci sa nachádza aj altánok, v ktorom pápež Ján Pavol II. oddychoval. Altánok bol na Sliezskom dome vybudovaný práve pre túto príležitosť. Po rokoch upadol do zabudnutia a neskôr bol presťahovaný do Smokovca.

Ján Pavol II. zomrel v roku 2005 vo veku 84 rokov. V roku 2020 sa pripomíname nie len 25 rokov od návštevy pápeža vo Vysokých Tatrách, v tomto roku by v máji pápež oslávil 100 rokov. V roku 2014 bol prehlásený za svätého.

Nezmeškajte novinky zo sveta Vysokých Tatier - odoberajte náš newsletter:

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *