Aktuality

Pripomenú si obete hôr

Už túto sobotu si na Symbolickom cintoríne pri Popradskom plese uctia pamiatku obetí hôr. Od poslednej pietnej spomienky pribudli v limbovom háji pod Ostrvou štyri nové tabuľky s rovnakým počtom mien. V najbližších dňoch by k nim mali nainštalovať ešte jednu.

Spomienkový program ostáva rovnaký ako po minulé roky. Zvon v kaplnke sa už tradične rozozvučí o 11.00 hodine. Prečítaním mien obetí, ktoré sa ocitli v štatistikách horských záchranárov na slovenskej i poľskej strane Tatier od ostatnej pietnej spomienky, vzdajú jej účastníci hold všetkým, ktorí horám obetovali vlastný život. Pietny akt uzavrie sv. omša.

Od minulej jesene pribudli na Symbolickom cintoríne štyri nové tabuľky so štyrmi menami. Jedným z nich bolo meno známeho poľského horolezca a inštruktora športového lezenia Kacpera Tekieliho, ktorého tento rok v máji strhla vo švajčiarskych Alpách lavína. Účastník viacerých himalájskych expedícií odštartoval svoju horolezeckú kariéru práve v Tatrách. Spolu s ním má svoju tabuľku pod Ostrvou aj horolezec Matúš Brezovský, ktorý zahynul po páde na Mont Blancu ešte v roku 2019. Ďalšia tabuľka patrí inštruktorovi vysokohorskej turistiky Jánovi Jamborekovi, ktorého pri schádzaní zo Zlobivej zasiahla v auguste 2021 padajúca skala. Štvrtým menom, ktoré pribudlo v limbovom háji pod Ostrvou, je meno Renáty Uhlárovej, dlhoročnej členky Klubu slovenských turistov. Osudným sa jej v roku 2021 stalo zlyhanie srdca pri zostupe z Kriváňa. V najbližších dňoch by mali osadiť pamätnú tabuľku aj Dawidovi Urbańczykovi, ktorý v júni 2023 zahynul po páde z Batizovského štítu.

Momentálne sa v limbovom háji pod Ostrvou nachádza 404 tabuliek, na ktorých je vygravírovaných dokopy 554 mien obetí hôr. Ak budú priať podmienky, ešte do soboty k nim pribudne aj pamätná tabuľa venovaná murárskemu majstrovi Michalovi Orolinovi a jeho pomocníkom Jánovi Orolinovi i Jánovi Svitaňovi, ktorí spolu s tesárom Jozefom Keďuchom v roku 1936 postavili kaplnku v areáli Symbolického cintorína.

Schvaľovanie nových tabuliek s menami obetí patrí do kompetencie Kuratória Symbolického cintorína, ich inštalovanie má na starosti Stredisko starostlivosti o turistickú infraštruktúru Správy Tatranského národného parku so sídlom v Tatranskej Lomnici. Tá sa ako správca cintorína stará aj o údržbu celého areálu vrátane povestných detvianskych krížov a kaplnky, v ktorej sa nachádza zvon s mottom: Mŕtvym na pamiatku, živým na výstrahu!

Tento rok „tanapáci“ zreparovali štyri z vyše sedemdesiatich drevených krížov, ktoré špeciálne pre toto miesto vyrobili detvianski majstri, okrem toho ešte pred letnou sezónou opravili dva mostíky v areáli Symbolického cintorína, ktorý slávnostne otvorili v auguste 1940. S myšlienkou zriadiť v Tatrách takéto pietne miesto prišiel ešte v 20. rokoch 20. storočia český maliar Otakar Štáfl. V októbri 1963 Symbolický cintorín zapísali do Ústredného zoznamu pamiatkového fondu SR.

Lokalita nie je návštevníkom prístupná celoročne, od 1. novembra až do 14. júna sa na ňu vzťahuje sezónna uzávera.

Nezmeškajte novinky zo sveta Vysokých Tatier - odoberajte náš newsletter:

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *