Aktuality

Sociálna pomoc a ekológia – Svetový pohár v Jasnej pomáha

Svetový pohár v alpskom lyžovaní v Jasnej bol najvýznamnejším športovým sviatkom na Slovensku v roku 2024. Okrem výnimočných športových zážitkov sa organizátori rozhodli dať podujatiu ešte ďalší rozmer. Podporili projekt spájajúci ekológiu a sociálnu pomoc a venovali použité reklamné bannery projektu Odpadnesh, ktorý ich zrecykloval a vytvoril štýlové a praktické doplnky.

Svetový pohár v Jasnej využil na komunikáciu v rámci podujatia desiatky rôznych reklamných bannerov z PVC materiálu. Namiesto ich odovzdania na skládku sa horské stredisko Jasná rozhodlo pre ekologickejšie riešenie a podporu dobrej veci. „Grafické vizuály sveťáku boli z nášho pohľadu veľmi vydarené a tak sme hľadali spôsob, ako im ešte dať druhý život. Možnosť zrecyklovať ich a popritom podporiť sociálne slabších a rozvíjať ich zručnosti nám prišla ako skvelý nápad, takže rozhodnutie bolo jednoznačné a všetky bannery sme venovali projektu Odpadnesh,“ informoval Jiří Trumpeš, predseda OV Audi FIS SKI WORLD CUP Jasná a zároveň riaditeľ horského strediska Jasná. 

V projekte Odpadnesh sa spája sociálna pomoc a ekológia. Z venovaných banerov ušili tašky rôznej veľkosti, ruksaky, lunch boxy, ľadvinky, kozmetické taštičky, obaly na notebook, obaly na mobil, všetko dostupné cez rovnomenný eshop. „Pridaná hodnota celého projektu je v tom, že u nás všetky tieto doplnky šijú osoby ZŤP, ľudia  z marginalizovaných skupín obyvateľstva, pomáhame takto jednorodičom, odídencom z Ukrajiny. Opätovnú hodnotu tak dávame nielen banneru, ktorý by bol hodený niekde na skládke, ale aj ľuďom. Učíme ich pracovným návykom a zručnosti, ktorá im pomôže nielen na pracovnom trhu, ale dá im pocítiť, že niečo dokázali. Je to neuveriteľný pocit hrdosti, ak ušijú prvú tašku a stretnú na verejnosti niekoho, kto ju nosí. Cítia sa opäť hodnotní a práve vďaka tomu sa stávajú hodnotnými aj pre spoločnosť,“ vysvetlila celý zámer Petra Nagyová, projektová manažérka Odpadnesh.

Špeciálnu edíciu doplnkov z použitých bannerov vyrobili aj pre víťazky – Mikaelu Shiffrin a Saru Hector, milé prekvapenie odovzdali aj Petre Vlhovej, ktorá sa v Jasnej zranila a preteky nedokončila.

Audi FIS SKI WORLD CUP Jasná, ktorý pod Chopkom zorganizoval Zväz slovenského lyžovania v spolupráci s TMR a ďalšími partnermi, sa uskutočnil 20. -21. 1. 2024. Preteky sa pripravovali 10 mesiacov, stáli 3,8 mil. eur a na ich organizácii sa podieľalo 900 osôb. Do Jasnej prišlo cez víkend 12-tisíc platiacich divákov, v TV preteky sledovalo viac ako 100 miliónov divákov v 160 krajinách.

Zdroj: TMR

Nezmeškajte novinky zo sveta Vysokých Tatier - odoberajte náš newsletter:

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *