Aktuality

Žaby opäť čaká kritické obdobie

Obojživelníky počas jarného ťahu na liahniská často ohrozuje premávka na cestách, ktoré pretínajú migračné trasy týchto živočíchov. Frekventované úseky Správa TANAP-u zabezpečuje zábranami na odchytávanie žiab, v ostatných dňoch ich strážcovia inštalovali na Liptove i Orave.

Jarné obdobie pre žaby znamená čas hľadania si partnerov a liahnísk, kde nakladú vajíčka, aby pre svet zabezpečili ďalšiu generáciu svojho druhu. Mnoho jedincov hynie pod kolesami áut, Správa Tatranského národného parku so sídlom v Tatranskej Lomnici sa preto snaží eliminovať straty na počtoch živočíchov, ktoré sú dôležitou súčasťou ekosystému. Jej pracovníci každoročne inštalujú fólie, ktoré bránia žabám dostať sa na frekventované cesty. Odchytené obojživelníky potom bezpečne prenesú k vodným plochám.

Od začiatku tohto týždňa strážcovia Správy TANAP-u zabezpečili cestu v rámci liptovskej obce Bobrovník v časti Hliník a v Bobrovci oproti malej vodnej nádrži na Jaloveckom potoku, ktorú miestni poznajú ako Baywatch. V strede týždňa pribudli odchytávacie fólie na Zverovke na Orave a ešte v prvej dekáde mesiaca pracovník Správy TANAP-u zabezpečil aj akvapark v Oraviciach v spolupráci so zamestnancom prevádzky. Jemné zmysly tam totiž skokany hnedé navigujú do termálnych bazénov. Zhruba tristo metrov dlhá fólia by mala žaby ochrániť pred istou smrťou v horúcich vodách.

Zdroj: TANAP

Nezmeškajte novinky zo sveta Vysokých Tatier - odoberajte náš newsletter:

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *