Nezabudnite na poistenie zásahu
Horskej záchrannej služby

Poistenie na hory - online

Kopské sedlo

1 750 m n.m.

Trasa:

Tatranská Javorina (1 000 m n.m.) - Kopské sedlo (1 750 m n.m.) - Predné Kopské sedlo (1 780 m n.m.) - Chata Plesnivec (1 290 m n.m.) - Tatranská Kotlina (760 m n.m.)

Prevysenie:

hore: 780 m
dole: 1 020 m

Trvanie Trvanie: celodenná - 6:05

Kondičná náročnosť Kondičná náročnosť:   2/3

Technikcá náročnosť Technikcá náročnosť: 1/3

Východiská:

Túra prechádza chatami:

Odporúčame smer prechodu z Javorovej doliny do Doliny Bielej vody, najmä kvôli zdĺhavému výstupu Javorovou dolinu. Druhá časť turistickej trasy, zostup Dolinou Bielych plies a Dolinou Siedmich prameňov ponúka možnosť občerstviť sa na chatách, popri ktorých zostupujeme. Túru je však možné vykonať aj v opačnom smere, prípadne vystúpiť len do sedla a vrátiť sa tou istou trasou.
 

Vychádzame z Tatranskej Javoriny značkovaným chodníkom zelená a modrá k mostu pri vodárni, odkiaľ chodník zelená pokračuje smerom na juh Javorovou a Zadnou Javorovou dolinou cez Sedlo Sedielko do Malej Studenej doliny.

Naša turistická trasa modrá sa odkláňa smerom na východ do Zadných Meďodol. Chodník stúpa dolinou popod južné svahy Belianských Tatier, v ktorých dominuje na začiatku doliny Muráň (1 890 m n.m.), za ním Nový (1 999 m n.m.), Havran (2 151,5 m n.m.), Ždiarska vidla (2 142 m n.m.) a v závere Hlúpy (2 061 m n.m.). Dolinou popri chodníku preteká Meďodolský potok. Záverečným stúpaním sa dostávame do Kopského sedla (trvanie výstupu 3hod).

Zo sedla pokračujeme miernym výstupom do Predného Kopského sedla (1 780 m n.m.), odkiaľ zostupujeme do Doliny Bielych plies. Pod Veľkým Bielym plesom prichádzame na rázcestie, z ktorého je možné pokračovať po Tatranskej Magistrále červená na Chatu pri Zelenom plese (trvanie 1hod), turistickým chodníkom modrá cez Dolinu Kežmarskej Bielej vody do Tatranských Matliarov, alebo značkovaným chodníkom zelená cez Dolinu Siedmich prameňov do Tatranskej Kotliny.

Z rázcestia budeme zostupovať chodníkom zelená z počiatku Dolinou Kežmarskej Bielej vody. Po ľavej strane v hrebeni Belianských Tatier sa nachádzajú Zadné Jatky (2 020 m n.m.) a v nich turisticky neprístupná Kamzičia jaskyňa, Predné Jatky (1 950 m n.m.), Košiare (2 012 m n.m.), Bujačí vrch (1 947 m n.m.) a dominantné Skalné vráta (1 620 m n.m.). Zostupujeme k Chate Plesnivec (1 290 m n.m.) nachádzajúcej sa na juhovýchdnom úbočí svahov Bujačieho vrchu (trvanie zostupu z Kopského sedla 1hod 45min).

Z Chaty Plesnivec pokračujeme pohodlným chodníkom Dolinou Siedmich prameňov na rázcestie, kde sa k nám pripája chodník modrá vedúci z Kežmarských Žľabov až do Tatranskej Kotliny (trvanie zostupu z chaty 1hod 20min).

Súvisiace doliny:

Aby Vám na horách bolo teplo
MagicLife.guru

Cestovateľské informácie z iných hôr nájdete na

Veroplach magazín