Aktuality

Tatry aj na bežkách

Vysokotatranské kopce potešia nadchádzajúcu zimu aj milovníkov bežeckého lyžovania. Dokopy až 80 km upravovaných tratí bude denne k dispozícii pre každého nadšenca, od úplných začiatočníkov až po vrcholových športovcov. Naviac vďaka novej mobilnej aplikácii budú mať mapy trás lyžiari vždy so sebou. Celý projekt bežeckých trás stojí Oblastnú organizáciu cestovného ruchu Región Vysoké Tatry 50 tisíc eur.

Pre milovníkov bežeckého lyžovania a športovcov budú pripravené lepšie podmienky. Vďaka aktivitám Oblastnej organizácie pôsobiacej v regióne bude v zimnej sezóne dostupných viac ako 80 km trás po celých Vysokých Tatrách, a to v lokalitách – Starý Smokovec a okolie, Tatranská Lomnica a okolie, Štrbské Pleso a Veľká Lomnica. Organizácia do projektu trás vložila viac ako 50 tisíc eur a jej vedenie je presvedčené, že ide o osožnú investíciu. Cieľom organizácie je poskytnúť návštevníkom Tatier ďalšie atraktívne a finančne nenáročné možnosti trávenia voľného času.

„Záujem o bežecké lyžovanie po istom útlme opäť rastie. Preto je prirodzené, že sme sa snažili investovať aj do takejto aktivity aj keď je v porovnaní so zjazdovým lyžovaním menej využívaná. Zároveň aj tieto služby chceme poskytovať na dobrej úrovni, a preto naše trasy budú mať svoje značenie a budú denne upravované, pokiaľ to poveternostné podmienky dovolia. Aj Tatry idú s dobou, takže aj bežecké trasy budú dostupné na internete. Každý si pohodlne overí aktuálny stav, zjazdnosť, mapy, okruhy a všetko toto bude zároveň dostupné aj vďaka mobilnej aplikácii kdekoľvek,“ doplnil Ján Mokoš, predseda predstavenstva Oblastnej organizácie CR Región Vysoké Tatry.

„Aj vďaka projektu regiónu sú všetky niektoré bežecké trasy na Štrbskom Plese homologizované a väčšina z nich je vyhovujúca aj pre profesionálnych športovcov. Pripravili sme rovnako i trasu vhodnú pre nenáročných bežkárov, po chodníku okolo Štrbského plesa. Verím, že bežecké možnosti Štrbského Plesa návštevníci počas zimnej sezóny ocenia a užijú si túto krásnu lokalitu nielen na zjazdovkách, ale tiež na bežeckých trasách,“ povedal Michal Sýkora, starosta obce Štrba. Štrbské Pleso ponúka v rámci Vysokých Tatier najviac bežeckých trás, dokopy až 26,5 km, čo súvisí aj s tradíciou bežeckého lyžovania v lokalite.

Trasy vo Veľkej Lomnici a v Starom Smokovci v sumárnej dĺžke takmer 30 km potešia najmä rekreačných bežcov na lyžiach. Tí zdatnejší sa zase môžu vrhnúť na trasy v Tatranskej Lomnici a v jej okolí.

Aj vďaka bežeckým trasám sa prepájajú celé Vysoké Tatry – horské lokality s podhorím. Teraz už zostáva jediné, a to čakať na dlhodobejšie ochladenie a výdatné sneženie, aby sa trasy pre bežecké lyžovanie sprístupnili návštevníkom.

Nezmeškajte novinky zo sveta Vysokých Tatier - odoberajte náš newsletter:

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *