Aktuality

V legendárnych tatranských hoteloch sa predviedla budúcnosť slovenskej  gastronómie

Atraktívne štvorchodové menu, bohatá vínna karta, to všetko pripravované a servírované študentmi, ktorí svoju odbornú prax absolvovali priamo v tatranských hoteloch. Budúci kuchári, čašníci a čašníčky úspešne zvládli praktickú časť svojich záverečných skúšok priamo v jednom z centier slovenského cestovného ruchu.   

Stredná odborná škola hotelová v Hornom Smokovci vo Vysokých Tatrách vstúpila do systému duálneho vzdelávania v roku 2017. „Filozofiou je, aby žiak naberal skúsenosti priamo v živej prevádzke, či už čašník v komunikácii s hosťom alebo kuchár priamo v kuchyni. Už počas štúdia sa tak môžu začleniť do danej prevádzky. Aj keď nie vždy žiak ostane u zamestnávateľa, u ktorého absolvoval duálne vzdelávanie, posledný rok dva máme skúsenosti, že žiaci sa vracajú naspäť,“ uviedol Pavol Hudáček, riaditeľ SOŠ hotelovej vo Vysokých Tatrách. Budúce nádeje slovenskej gastronómie sa počas praktickej časti svojich záverečných skúšok vo svojom odbore predviedli v Grandhoteli Starý Smokovec a Grandhoteli Praha v Tatranskej Lomnici. 

Medzi študentmi, ktorí ukázali svoje umenie v kuchyni, bol aj Miloslav Štofila. „Najnáročnejšia bola príprava hlavného jedla, bolo tam veľa ingrediencií, tepelných úprav. Snažil som sa urobiť všetko preto, aby som dostal známku, ktorú som chcel,“ povedal študent, ktorý duálne vzdelávanie absolvoval práve v kuchyni Grandhotela Starý Smokovec. „Na jednu strane ste ako ryba v mori, učíte sa od skúsených, rozprávate sa s ľuďmi, s kuchármi, ako a čo má vyzerať. A na druhej strane, ak na to v prvom ročníku nie ste pripravení, je to ako keby vás hodili do vody, aby ste sa naučil plávať. Záleží potom na človeku, ako sa tomu vie prispôsobiť,“ doplnil budúci kuchár. S dobrým pocitom uzavrela praktickú časť skúšky budúca čašníčka-servírka Mária Rendová, ktorá sa spolu s kolegyňami venovala servírovaniu 4-chodového menu.  „Síce trošku stresu, ale mám zo skúšky veľmi dobrý pocit. Tá obsluha bola dosť zložitá, ale zvládli sme to.  Veľmi rada pracujem s ľuďmi, rada sa s nimi rozprávam a to ma na tejto práci baví a napĺňa,“ doplnila budúca Rendová.

Medzi hosťami, ktorí zasadli za stoly, aby získali prehľad o získaných zručnostiach študentov, nechýbal ani zástupca zriaďovateľa, predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský. „Naši žiaci sú excelentní kuchári a čašníci, dobre to nielen vyzerá, ale aj chutí. Naozaj sa máme čím popýšiť, jednak tým, že naši žiaci majú odbornú prax priamo tu vo Vysokých Tatrách, ale navštevujú aj zahraničie a výsledkom toho sú aj úspešné súťažné výsledky,“ prezradil prešovský župan, podľa ktorého má práve výchova budúcich zamestnancov cestovného ruchu priamo Tatrách svoj zmysel.  „Ľudia, ktorí tu prídu či už z Bratislavy alebo zo zahraničia, chcú mať ten zážitok nielen v horách, v prírode, ale potom aj za stolom, v reštaurácii. Preto je dobré, keď majú príjemnú obsluhu, dobré a chutné jedlo, príjemné prostredie. To všetko patrí k dovolenke,  k oddychu a k chvíľam voľna,“ uzavrel predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský.

Spoločnosť Tatry mountains resorts, a.s. (TMR) spolupracuje so strednými školami v systéme duálneho vzdelávania už siedmy rok. „Duálne vzdelávania v našich prevádzkach sa snažíme neustále zlepšovať a urobiť ho čo najatraktívnejšímpre žiakov a samozrejme aj pre školy. Chceme, aby to bolo nielen o učení, ale aj o zábave a sebarealizácii, chceme dať žiakom možnosť ukázať to, v čom sú dobrí. Cieľom je dokázať ešte lepšie podchytiť tých najšikovnejších, ktorých podľa dostupných voľných pozícií potom radi privítame ako nových kolegov v našich prevádzkach,“ uzavrel Piotr Latka, riaditeľ hospitality horského strediska Vysoké Tatry.

Zdroj: TMR

Nezmeškajte novinky zo sveta Vysokých Tatier - odoberajte náš newsletter:

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *