Aktuality

Z Lomnického sedla sa rútil rýchlosťou 160 km/h

160,79 km/h namerala oficiálna časomiera lyžiarovi Michalovi Bekešovi zo Ždiaru, ktorý sa pokúsil na najvyššie položenej zjazdovke v Lomnickom sedle vytvoriť prvý slovenský rekord v rýchlostnom zjazde. Michal Bekeš je priekopníkom disciplíny Speed ski na Slovensku a usiluje sa o jej zoficiálnenie.

Na najstrmšej a najvyššie položenej zjazdovke na Slovensku v Lomnickom sedle bol v piatok 20. marca oficiálne zmeraný rýchlostný rekord 160,79 km/h vytvorený na 2,17 m dlhých downhillových lyžiach. Niekoľkonásobný víťaz rýchlostných pretekov Zjazd na Doraz a Redbull Home Run, ktoré sa v minulých rokoch uskutočnili aj v Tatranskej Lomnici a v Jasnej, si svoj strmhlavý boj na lyžiach poriadne vychutnal. „Pre mňa je to adrenalín a pocit, že si tú rýchlosť viem maximálne užiť. Čím väčší extrém, tým viac si posúvam hranice a prekonávam limity. Možno sa raz dostanem aj nad hranicu 200 km/h. Zjazdovka bola v perfektnom stave. Podmienky boli viac ako ideálne,“ uviedol Michal Bekeš.

Ako ďalej Bekeš povedal, na vytvorenie rekordu sa pripravoval už od minulého leta. Príprava spočívala v kondičnom tréningu. „Rýchlostnému zjazdu sa venujem od roku 2009, motivovali ma kamaráti z Poľska, kde je táto disciplína oficiálna. Tento extrémny lyžiarsky zjazd si vyžaduje vynikajúce znalosti lyžovania. Rýchlostný zjazd je bezpečný ako zjazdové lyžovanie. Zranenia sú minimálne, ak je trať rovná ako platňa, bez nerovností. Lomnické sedlo má výborné podmienky aj parametre, výlučne prírodný sneh, prevýšenie 439 m a priemerný sklon zjazdovky je 47% a lyžovať sa tu dá aj do mája,“ dodal Bekeš.

Speed ski je oficiálna športová disciplína pod hlavičkou Medzinárodnej lyžiarskej federácie FIS. Rýchlostný zjazd z prudkých kopcov priamo dole „šusom“ sa delí na dve základné kategórie: S-1 (speed one) – vrcholná kategória so špeciálnymi aerodynamickým výstrojom a SDH (speed downhill) – vybavenie lyžiara je štandardné. Svetový rekord kategórii SDH je 210,770 km/h. Každoročne sa jazdí séria pretekov v rámci Svetového pohára a raz za dva roky aj Majstrovstvá sveta v Speed ski. Okrem spomínaných pretekov sa súťaží o prekonanie svetových rýchlostných rekordov. Rekordérom v rýchlostnom Speed ski zjazde S-1 je Talian Simone Origone s rýchlosťou 252,454 km/h (marec 2014).

Nezmeškajte novinky zo sveta Vysokých Tatier - odoberajte náš newsletter:

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *