Aktuality

V TANAP-e dnes počítajú kamzíky

Dnešok bude v Tatranskom národnom parku na slovenskej i poľskej strane Tatier patriť počítaniu kamzičej zveri.

Jesenné sčítanie kamzíkov je zamerané na zisťovanie stavov endemického druhu pred zimou. Keďže vo vyšších nadmorských výškach už napadol sneh a začalo sa i obdobie kamzičej ruje, slovenskí a poľskí „tanapáci“ i dobrovoľníci budú mať výhodu. „Ak sneh vydrží, kamzíky sú na ňom lepšie viditeľné, tiež si už musia vyhrabávať potravu, navyše samce budú veľmi aktívne, budú sa naháňať a obháňať čriedy,“ vraví zoologička Správy Tatranského národného parku so sídlom v Tatranskej Lomnici Erika Feriancová. Údaje o mieste pozorovania či pohlaví aj tentokrát zaznamenajú sčítajúci do aplikácie, ktorú si premiérovo vyskúšali takto pred rokom.

Kamzíky rátajú na slovenskej i poľskej strane Tatier dvakrát ročne – vždy na jar a na jeseň. Kým jesenné sčítanie monitoruje stavy pred zimou, jarné sa zameriava na prírastky mláďat. Vlani narátali koncom októbra v celých Tatrách 1 222 kamzíkov. Absolútny rekord si stále drží jeseň 2018, keď malo v Tatrách zimovať najmenej 1 431 jedincov.

Zdroj: TANAP

Nezmeškajte novinky zo sveta Vysokých Tatier - odoberajte náš newsletter:

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *