Aktuality

Priechodné sú ďalšie úseky turistických chodníkov

Kalamitné drevo ležiace na turistických značkovaných chodníkoch odstránili lesníci Štátnych lesov TANAPu už aj v Zadnej Tichej doline. Priechodný je tak žlto značený turistický chodník z Podbanského cez Suché sedlo až na Kasprov vrch. V tejto doline je priechodný aj červeno značený úsek chodníka od Liptovského košiara cez sedlo Závory do Hladkého sedla. V Kôprovej doline však ešte stále prerezávajú modro značený chodník vedúci z Troch studničiek na Popradské pleso v úseku od Rázcestia pod Hlinskou dolinou do Hlinskej doliny. Aj zeleno značený chodník začínajúci od rázcestia pod Hlinskou dolinou a vedúceho do Temných smrečín a ďalej do sedla Závory zostáva zatiaľ ešte neuvoľnený od kalamitných závalov. Turisti tak majú zároveň uzavretý aj prístup od Temných smrečín k Nižnému Temnosmrečinskému plesu.

V liptovskej časti Tatier sú prístupné zatiaľ iba tri doliny. Kalamitné drevo vlastníci tunajších lesov odstránili na dolnom úseku zeleno značeného chodníka vedúceho z rázcestia na Tokarinách a tým spriechodnili zeleno značený turistický chodník cez Babky až po Sivý vrch. Prístupný v tomto smere je už aj modro značený turistický chodník z Bobroveckej Vápenice cez chatu pod Náružím (Červenec) do sedla Predúvratie. Zo Sivého vrchu sa však nedá pokračovať po hlavnom hrebeni po červenej značke na Bielu skalu, kde v pásme lesa leží stále kalamitný zával. Je nutné zostupovať v smere do sedla Pálenica.

Avšak aj žlto značený chodník zo sedla Pálenica a to tak do Zuberca ako aj do Bobroveckej a Jaloveckej doliny zostáva stále pod kalamitným závalom. Je nutné pokračovať ďalej červeno značeným hlavným hrebeňom. Z neho sa dá zísť na liptovskú stranu Tatier najskôr z Baníkova po zelenej značke cez Jalovecké sedlo alebo zo Smutného sedla po modrej značke ku Žiarskej chate. Turistov však upozorňujeme, že zo Žiarskej chaty na základe vyhlášky Obvodného lesného úradu v Liptovskom Mikuláši možno ďalej do Žiaru pokračovať len v čase od 17:00 hodiny popoludní do 07:00 hodiny rannej. Denná doba je vyhradená lesným robotníkom na spracovávanie vetrovej kalamity.

Poslednou možnosťou, ako sa vrátiť do údolia liptovských Tatier je pokračovať červeno značeným hrebeňom až na Končistú a odtiaľ po žltej značke dolu Račkovou dolinou do Pribyliny. Zostupy z hrebeňa na oravskú a poľskú stranu sú okrem zostupu do Zuberca zo sedla Pálenica bez obmedzení.

Kvôli vlastnej bezpečnosti žiadame turistov o rešpektovanie prípadných dočasných obmedzení pohybu po turistických chodníkoch z dôvodu spracovania kalamity v ich blízkosti. Upozornenia sú vždy riadne vyznačené v teréne, prosíme neničte ich. Turistov, ktorí sa v týchto dňoch vyberú na túry do vyšších polôh upozorňujeme, že i vzhľadom na vysoký dátum je ešte vo vyšších polohách stále veľa snehu, najmä na chodníkoch cez sedlá, a preto by mali byť na tieto podmienky dostatočne vybavení, prípadne zvážiť reálnosť výberu svojich turistických cieľov.

Podľa nám dostupných informácií sú momentálne ešte stále nepriechodné nasledovné turistické značkované chodníky:

Červená: Temné smrečiny – Nižné Temnosmrečinské pleso*,

Červená: Rázcestie pod Jaloveckou – Podbanské,

Červená: Magurka – Malá Franková,

Červená: horáreň pod Bielou skalou – Sivý vrch*,

Modrá: Ždiar Strednica – Magurské sedlo,

Modrá: Jezersko, lyž. areál – Hrb,

Modrá: Kmeťov vodopád – Hlinská dolina*,

Modrá: Rázc. pod Holým vrchom – Holý vrch,

Zelená: Rázc. pod Hlinskou dolinou – Temné smrečiny – sedlo Závory*,

Zelená: Štrbské Pleso – Biely Váh – Tri studničky,

Zelená: Slodičovský vrch – Keheľ,

Zelená: Chata Orešnica – Klinovaté,

Žltá: úsek Štrbské Pleso – Vodopád Skok v Mlynickej doline a úsek Škutnastá poľana – Rázcestie pod Furkotou vo Furkotskej doline,

Žltá: Jalovec – Bobrovecká dolina – sedlo Pálenica – Zuberec,

Žltá: rázcestie pod Žiarskou – Baranec – Plačlivô,

Žltá: Magurka – jazero Mišku Kovaľa – Osturňa.

* štátne pozemky

Nezmeškajte novinky zo sveta Vysokých Tatier - odoberajte náš newsletter:

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *