Aktuality

Novinky a prekvapenia letnej turistickej sezóny 2021

Dnes sa nám láme dátum, kedy sa skončila sezóna uzávera časti značených turistických chodníkov vo Vysokých Tatrách. Od 15.6. môžu návštevníci Tatranského národného parku opäť vstupovať na všetky značené turistické chodníky v Tatrách. Tu vám prinášame prehľad turistických chodníkov a opis túr. Vo Vysokých a Belianskych Tatrách na turistov čaká 350 km značených turistických chodníkov. V Západných Tatrách je to ďalších 330 km.

Viac o tom, čo dnes znamená sezónna uzávera v národnom parku. Či sa dátumy sezónnej uzávery v návštevnom poriadku budú posúvať sa dozvieme v chystanom novom návštevnom poriadku.  Zatiaľ sa hovorí dokonca až o kompletnej uzávere pre horolezcov od 15.4. do 15.6.

Priečne sedlo a serpentíny v suti vedúce ku skalnému úseku
Priečne sedlo a serpentíny v suti vedúce ku skalnému úseku. Široká veža sa nachádza vpravo.

Na čo treba dať pozor

Sezónna uzávera, ktorá 14.6.2021 skončila, znamenala (zjednodušene) obmedzený pohyb len po vysokohorské chaty (okrem Chaty pod Rysmi, ktorá je počas zimy uzavretá). Od dnešného dňa sú teda otvorené aj prechody ako Prielom, Poľský hrebeň, či Priečne sedlo, ale i štíty ako Východná Vysoká, Jahňací štít, Kriváň, Slavkovský štít, či Rysy.

Otvorené neznamená jednoducho priechodné.

Množstvo snehu, ktoré sa po pomaly doznievajúcej zime udržuje v Tatrách vo výške nad 2000 metrov spôsobuje, že mnoho chodníkov ešte spod snehu nevykuklo. Ak plánujete túry nad 2000m n.m., prispôsobte tomu svoju výstroj a výzbroj!

Novinky v horách

Návštevníkov Tatranského národného parku tento rok potešia viaceré novinky. Štátne lesy TANAP-u ešte pred letnou sezónou opravili poškodené mostíky, lavičky, altánky či prístrešky, obnovili takisto aj pútače, ktoré sa zlomili pod váhou snehu, alebo ich poškodili lavíny.

Nové dláždenie už dostali napríklad turistické chodníky v oblasti Roháčskych plies či Malej a Veľkej Svišťovky. Ešte v tejto letnej turistickej sezóne plánujú Štátne lesy TANAP-u vydláždiť aj časť červeno značeného turistického chodníka od Chaty pri Zelenom plese smerom na Veľkú Svišťovku, ako i časť modro značenej trasy v úseku Skalnaté pleso – Malá Svišťovka, podobným spôsobom chcú vynoviť tiež červeno značený turistický chodník do sedla Umrlá v Juráňovej doline.

V pláne je aj vybudovanie nových či oprava existujúcich starých kamenných schodov na Tatranskej magistrále v úseku od Bieleho plesa do Vyšného Kopského sedla, lesníci však musia počkať na priaznivejšie počasie, keďže vo vyšších polohách Tatier stále panujú zimné podmienky. Obnovou zatiaľ prešli časti frekventovaných turistických chodníkov od Sliezskeho domu na Poľský hrebeň či z Kôprovského sedla na Kôprovský štít.

Pribudne v Tatrách ferrata?

Pokusov o vybudovanie ferraty vo Vysokých Tatrách bolo už niekoľko. Dva z nich boli rozpracované detailnejšie. Išlo o ferratu na Širokú vežu, ktorá mala začínať v sedle Sedielko, hrebeňom vystúpať na Širokú vežu a z nej dole do Priečneho sedla. Usilovala sa o ňu Oblastná organizácia cestovného ruchu Región Vysoké Tatry. Napriek tomu, že išlo o spojenie dvoch turistických chodníkov v skalnom pásme, zámer stroskotal na nesúhlasnom stanovisku Štátnej ochrany prírody.

Druhou snahou bola ferrata na Predné Solisko z Mlynickej doliny, ktorú stihol podobný osud.

Hovorí sa „Do tretice všetko dobré“. Tretíkrát sa o ferratu v Tatrách snaží Klub slovenských turistov, ktorá plánuje jej vybudovanie v blízkosti už existujúceho reťazami zabezpečeného úseku v priečnom sedle. Nad jej významom práve z tohto dôvodu zapochyboval nejeden tatranec. Ferrata by mohla pomôcť spriechodniť úsek, na ktorom sa hlavne v letnej turistickej špičke vie vytvoriť fronta, no jej prechod ponad doteraz existujúci turistický chodník môže vytvárať aj nebezpečné situácie (spôsobené napríklad padaním skál).

Keď sa Vám máli, využite služby horských vodcov a sprievodcov na atraktívne miesta Vysokých Tatier.

Krásnu sezónu Vám prajeme!

Nezmeškajte novinky zo sveta Vysokých Tatier - odoberajte náš newsletter:

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *